Sever Moravy dusí smog, děti a kardiaci nesmějí ven

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 1. 2011 14:44
Množství polétavého prachu v ovzduší až čtyřikrát překračuje zákonem povolené limity
Smog v Ostravě.
Smog v Ostravě. | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Množství polétavého prachu v ovzduší v Moravskoslezském kraji dnes znovu vysoce překračuje zákonem povolené limity. Na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku nadále platí smogová situace, kterou meteorologové vyhlásili v pátek.

Nejhorší situace byla odpoledne v Havířově, Bohumíně, Českém Těšíně na Karvinsku a Frýdku-Místku, kde naměřili koncentrace prachu v ovzduší přes 200 mikrogramů na metr krychlový. Limit je přitom 50 mikrogramů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

V celém Moravskoslezském kraji platí doporučení pro děti a lidi, kteří mají chronické dýchací potíže či nemoci srdce, aby nevycházeli ven.

Meteorologové nepředpokládají, že by se imisní situace měla během dneška změnit, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu tak zřejmě zůstanou i nadále nadlimitní.

Vysoké hodnoty znečištění naměřili meteorologové také v Ostravě, Frýdku-Místku a Třinci. Největší znečišťovatelé, kteří mají platné regulační řády, proto musejí od pátku dodržovat stanovená ekologická opatření. Pracovníci České inspekce životního prostředí začali dodržování opatření v průmyslových podnicích a teplárnách kontrolovat.

Ostravský dopravní podnik ve dnech smogové regulace přepravuje cestující zdarma.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy