Policie vyslýchala v Přednádraží, stěhování nerozhodla

ČTK ČTK
9. 5. 2013 14:26
S žádostí o pomoc se na policii obrátil majitel objektů Oldřich Roztočil
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Ostravská policie zatím neuzavřela šetření v případě obyvatel ostravského ghetta Přednádraží, kterým hrozí vystěhování.

Ve čtvrtek vyslechla některé obyvatele, kteří v jediném obydleném domě číslo osm stále žijí. Řekla to ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

S žádostí o pomoc se na policii obrátil majitel objektů Oldřich Roztočil, který minulý týden vyzval obyvatele, aby se z domu vystěhovali. Většina jich však na místě stále zůstává.

"Oznamovatel (Roztočil), který byl požádán o součinnost, dosud nedodal některé informace, které jsou důležité pro rozhodnutí ve věci," uvedla Holčáková.

Vyjádření Roztočila se nepodařilo získat, už dříve však uvedl, že policii musí ještě doručit nájemní smlouvy, které s lidmi před časem podepsal.

Kumar Vishwanathan, který s lidmi v lokalitě spolupracuje, ve čtvrtek řekl, že zájemci stále mohou podepsat petici na podporu obyvatel Přednádraží.

"V pátek bychom se od zástupců obvodu měli dozvědět, kdy přijmou deset zástupců, kteří s nimi chtějí jednat o Přednádraží," uvedl Vishwanathan.

Dodal, že petici je možné podepsat až do plánované schůzky, na níž bude předána vedení centrálního městského obvodu.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

Obvod však tvrdí, že přímo s Vishwanathanem jednat nechce. "V tuto chvíli zjišťujeme, v jaké věci se k nám pan Kumar Vishwanathan chce objednat. V případě, že jde o situaci na Přednádraží, nebereme jeho osobu jako partnera, s nímž bychom měli o této věci jednat," uvedla mluvčí centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

Místostarostka Petra Bernfeldová se s dvěma zástupci obyvatel setkala už v pondělí. Znovu zopakovala, že obvod odmítá přidělit městské byty lidem, kteří jsou dlužníky.

Zároveň uvedla, že nabídku na náhradní bydlení už dříve někteří lidé odmítli nebo si o městský byt ani nezažádali.

Problém trvá od loňského léta

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Většina lidí z místa odešla, ale někteří v domě číslo osm dodnes bydlí.

Zájem o lokalitu znovu ožil před několika dny, kdy majitel objektů s lidmi podepsal nové nájemní smlouvy.

Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby obývaný dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale jako bytový dům. Lidé by tak mohli mít nárok na příspěvek na bydlení.

Roztočil poté lidem oznámil, že se musejí vystěhovat, což většina neučinila. Majitel se proto obrátil na policii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy