Lídr Starostů v Libereckém kraji začínal na kandidátce KSČM. Byl jsem ale nestraník, říká

Jan Menšík Jan Menšík, Kristýna Šopfová
4. 8. 2017 21:25
Jedničkou Starostů v Libereckém kraji pro podzimní parlamentní volby je náměstek hejtmana pro dopravu Marek Pieter. Do politiky vstoupil již v roce 1998, kdy byl na kandidátce KSČM jako nestraník. O čtyři roky později se stal starostou Desné. Z funkce odstoupil v roce 2012, když spoluzaložil hnutí STAN a vyhráli krajské volby. Současný hejtman kraje Martin Půta pozici lídra odmítl a na kandidátce obsadil poslední místo. "Slíbil voličům před krajskými volbami, že bude čtyři roky spravovat Liberecký kraj, pokud mu to bude umožněno jako hejtmanovi a tento slib chce naplnit," osvětlil Pieter.
Lídr Starostů v Libereckém kraji Marek Pieter.
Lídr Starostů v Libereckém kraji Marek Pieter. | Foto: ČTK

Praha - Liberecké Starosty povede do voleb Marek Pieter, náměstek hejtmana a bývalý starosta Desné. Na stranickém sněmu jej podpořilo 99 procent členů, tedy 56 z 57 přítomných členů. "Je to, dá se říct, rychlé rozhodnutí z několika posledních týdnů, kdy nám lidovci vypověděli koalici," řekl Marek Pieter. 

Lídr Starostů Martin Půta, který je současně hejtmanem Libereckého kraje, bude kandidovat do sněmovny z posledního místa. "Půta je můj velice dobrý kamarád a kolega. Řekl, že pokud budu lídr, tak bude na kandidátce na posledním místě," upřesnil Pieter. Podporu hejtmana však má. Půta podle něj chce v hejtmanském křesle setrvat i navzdory přednostním hlasům z voleb.

Marek Pieter není politický nováček. V roce 1998 byl zvolen jako nestraník za KSČM. "Rozhodně to nebylo z nějakého ideologického hlediska. Byl jsem mladý a byl jsem osloven kolegou panem Juříkem, kterého si vážím za to, co pro Desnou vykonal," vysvětlil Pieter, který byl osm let starostou obce Desná. "Na těch malých městech je to spíše o lidech než stranách," doplnil.

Následně vystřídal několik regionálních stran, než se současným hejtmanem Martinem Půtou a dalšími kolegy založili v roce 2012 libereckou buňku Starostů a Nezávislých.

Za svého starostování v Desné byl nařčen z manipulace s veřejnou zakázkou na opravu místní základní školy, kterou získala společnost Syner. "Bylo to otevřeno, když jsem se zastal pana Farského v Semilech a jeho odpůrce hned vydal zprávu, že jsem nějak ovlivnil výběrové řízení," uvedl Pieter. Dle svých slov následně sám podal celou zakázku k úřadu pro hospodářskou soutěž, aby ji překontroloval, jestli tam byl nějaký problém. Úřad potvrdil, že výběrové řízení proběhlo zcela legálně.

"Nemůžete ovlivnit, kdo se stane vítězem a pokud je to firma, která je v tom regionu negativně vnímaná, tak je to problém v rámci PR," dodal.

Do Sněmovny ale kandiduje poprvé, a to rovnou z prvního místa kandidátky. Zkušenosti z vyšší politiky však má. V roce 2012 zvítězili nově založení Starostové v krajských volbách a stal se náměstkem. "Straníkem jsem pouze u Starostů. Jinak to vždy bylo nezávislé, i v KSČM," doplnil Pieter.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy