Vypustili rybník a přišli o tisíce chráněných škeblí

ČTK ČTK
17. 4. 2012 19:18
Přírodní rezervace Novozámecký rybník na Českolipsku přišla o tisíce škeblí rybničných
Škeble se staly snadnou kořistí volavek.
Škeble se staly snadnou kořistí volavek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zahrádky - Přírodní rezervace Novozámecký rybník u Zahrádek na Českolipsku přišla o tisíce chráněných škeblí rybničných.

Na vině je zřejmě Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), která kvůli rekonstrukci hráze rybníka vodu vypustila, ale vzácné škeble nepřestěhovala.

Staly se pak snadnou kořistí volavek, uvádí dnešní Českolipský deník. Agentura pochybení přiznává.

Postup agentury kritizuje zoolog Vlastivědného muzea a galerie Česká Lípa Miroslav Honců. Škeble se podle něj měly sesbírat a přemístit do jiného nevypuštěného rybníka nebo alespoň do potoka.

"To se ale nestalo. V bahně tam teď leží na 5000 prázdných schránek," řekl deníku Honců. Na rezervaci tak podle něj vznikly velké škody, které půjdou jen těžko napravit. "Lidé z AOPK nechali přírodu napospas, ta se ale nemůže bránit," dodal zoolog.

Vypuštění Novozámeckého rybníka, známého jako "ptačí rezervace", má podle Honců i další dopady. Ptáci, a mezi nimi i vzácné druhy, kteří se tam chtěli tak jako každý rok uhnízdit, odlétají jinam, většinou na jiné rybníky na Českolipsku.

"Například zvláště chráněný a silně ohrožený bukač velký. Normálně hnízdil na Novozámeckém rybníce, teď už tam není," uvedl Honců. Když byl rybník vypuštěný v roce 1997, trvalo podle něj pět let, než se bukač do lokality vrátil.

Orgány ochrany přírody: Není to tak tragické

Orgány ochrany přírody odmítají tvrzení, že je situace vážná. "Není tak tragická, jak ji chce někdo prezentovat," řekl deníku vedoucí odboru péče o krajinu a přírodu Bohumil Fišer.

Agentura se podle něj situací na Novozámeckém rybníce intenzivně zabývá. Problém je v porušené hrázi rybníka. Její rekonstrukce se musela přerušit.

"Chtěli jsme ji odložit na další rok a rybník mezitím napustit. Ukázalo se ale, že z technických a bezpečnostních důvodů není napuštění možné. Teď řešíme, co dál," uvedl.

Podle něj jsou ve hře dvě varianty. Buď se v rekonstrukci bude pokračovat, nebo se oprava hráze přeruší a Novozámecký rybník bude napuštěný jen zčásti. To je ale problematická varianta, při protržení hráze by voda z rybníka mohla ohrozit obyvatele v nedalekých Zahrádkách.

Nejvzácnější přírodní oblast na severu Čech

Novozámecký rybník je od roku 1933 chráněnou rezervací a patří mezi nejvzácnější přírodní oblasti v severních Čechách.

Je chráněnou lokalitou v rámci evropské soustavy Natura 2000 a také součástí takzvané Ramsarské úmluvy, která chrání nejvýznamnější světové mokřady, významné pro ochranu ptactva.

V ČR je takových oblastí jen 12, dvě z nich jsou na Českolipsku, tou druhou je Břehyňský rybník.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Motocyklista v Odrách čelně vrazil do stojícího motoráku. Na místě zemřel

Dvaašedesátiletý motocyklista dnes zemřel při nehodě v Odrách na Novojičínsku. Na železničním přejezdu čelně vrazil do stojícího motorového vlaku, sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková. Nehoda se stala po 15:30. Motocyklista utrpěl zranění, kterým podlehl na místě. Pohořská ulice v Odrách a železniční trať jsou kvůli nehodě neprůjezdné.

Další zprávy