Ve Cvikově skončila demolice bývalé textilky Severka

Foto: Jan Lipold
ČTK ČTK
30. 1. 2018 14:00
U roky nevyužívané a zchátralé továrny se na začátku ledna uvolnil trám a hrozilo zřícení střechy na ulici.

Cvikov (Českolipsko) - Ve Cvikově na Českolipsku skončila částečná demolice továrny Severka v Palackého ulici, jež ohrožovala své okolí. Zhruba tři týdny byla kvůli tomu uzavřená i silnice III. třídy ve směru na Lindavu. Znovu průjezdná je frekventovaná silnice od pátku minulého týdne, sdělil starosta města Jaroslav Švehla (ODS).

"Částečná demolice proběhla dle předpokladu," uvedl starosta.

U roky nevyužívané a zchátralé továrny Severka se na začátku ledna uvolnil trám a hrozilo zřícení střechy na ulici. Továrna má sice soukromého majitele, vlastník ale na vyzvání k nápravě nereagoval. Radnice proto nechala na své náklady strhnout střechu a dvě horní patra, zůstalo jen jedno. "Vlastníka vyzveme k úhradě nákladů. Pokud tak neučiní, budeme se s ním soudit," dodal starosta. Konečná cena se podle něj vyčísluje, bez daně by ale neměla přesáhnout dva miliony korun.

Podle databáze prázdných domů je Severka bývalá mechanická tkalcovna Robert Riegert a synové, která byla postavena v roce 1885. V továrně bylo až 250 tkalcovských stavů. V roce 1949 byl závod začleněn do národního podniku Severka. Podle starosty provoz v továrně skončil před více než 20 lety. Poté se majitelé často měnili.

 

Právě se děje

Další zprávy