Ve Cvikově skončila demolice bývalé textilky Severka

Kanafasy, flanely, oksforty. Příběh textilky
Vizitka obchodního zástupce v českém jazyce, zhruba z přelomu století. (Drobné chyby laskaví klienti prominou.)
Tkalcovské stavy - bylo jich tu až 250, poháněných dvěma Francisovými turbínami - tu utichly za velké krize v třicátých letech. Za války se objekt stal pobočným závodem německé konfekční firmy Kempel & Leibfried z Bad Urach, vyrábějící pracovní oděvy. Po válce tu konfekční výroba zůstala a v roce 1949 byl závod začleněn do národního podniku Severka, popisuje dějiny podniku místní historik Tomáš Novák. Snímek krejčovské dílny pánských obleků je z roku 1956 ...
... a jde zřejmě právě o tento sál. Fotografie z roku 2010.
Naposledy v továrně působila Výroba oděvů Cvikov, a.s. Někdy před deseti lety se dostala do konkursu a dnes fabrika už jen chátrá. Viz tuto malebnou zimní zahradu. Snímek z července 2013.
Foto: Jan Lipold
ČTK ČTK
30. 1. 2018 14:00
U roky nevyužívané a zchátralé továrny se na začátku ledna uvolnil trám a hrozilo zřícení střechy na ulici.

Cvikov (Českolipsko) - Ve Cvikově na Českolipsku skončila částečná demolice továrny Severka v Palackého ulici, jež ohrožovala své okolí. Zhruba tři týdny byla kvůli tomu uzavřená i silnice III. třídy ve směru na Lindavu. Znovu průjezdná je frekventovaná silnice od pátku minulého týdne, sdělil starosta města Jaroslav Švehla (ODS).

"Částečná demolice proběhla dle předpokladu," uvedl starosta.

U roky nevyužívané a zchátralé továrny Severka se na začátku ledna uvolnil trám a hrozilo zřícení střechy na ulici. Továrna má sice soukromého majitele, vlastník ale na vyzvání k nápravě nereagoval. Radnice proto nechala na své náklady strhnout střechu a dvě horní patra, zůstalo jen jedno. "Vlastníka vyzveme k úhradě nákladů. Pokud tak neučiní, budeme se s ním soudit," dodal starosta. Konečná cena se podle něj vyčísluje, bez daně by ale neměla přesáhnout dva miliony korun.

Podle databáze prázdných domů je Severka bývalá mechanická tkalcovna Robert Riegert a synové, která byla postavena v roce 1885. V továrně bylo až 250 tkalcovských stavů. V roce 1949 byl závod začleněn do národního podniku Severka. Podle starosty provoz v továrně skončil před více než 20 lety. Poté se majitelé často měnili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy