Ve Cvikově skončila demolice bývalé textilky Severka

Kanafasy, flanely, oksforty. Příběh textilky
Vizitka obchodního zástupce v českém jazyce, zhruba z přelomu století. (Drobné chyby laskaví klienti prominou.)
Tkalcovské stavy - bylo jich tu až 250, poháněných dvěma Francisovými turbínami - tu utichly za velké krize v třicátých letech. Za války se objekt stal pobočným závodem německé konfekční firmy Kempel & Leibfried z Bad Urach, vyrábějící pracovní oděvy. Po válce tu konfekční výroba zůstala a v roce 1949 byl závod začleněn do národního podniku Severka, popisuje dějiny podniku místní historik Tomáš Novák. Snímek krejčovské dílny pánských obleků je z roku 1956 ...
... a jde zřejmě právě o tento sál. Fotografie z roku 2010.
Naposledy v továrně působila Výroba oděvů Cvikov, a.s. Někdy před deseti lety se dostala do konkursu a dnes fabrika už jen chátrá. Viz tuto malebnou zimní zahradu. Snímek z července 2013.
Foto: Jan Lipold
ČTK ČTK
30. 1. 2018 14:00
U roky nevyužívané a zchátralé továrny se na začátku ledna uvolnil trám a hrozilo zřícení střechy na ulici.

Cvikov (Českolipsko) - Ve Cvikově na Českolipsku skončila částečná demolice továrny Severka v Palackého ulici, jež ohrožovala své okolí. Zhruba tři týdny byla kvůli tomu uzavřená i silnice III. třídy ve směru na Lindavu. Znovu průjezdná je frekventovaná silnice od pátku minulého týdne, sdělil starosta města Jaroslav Švehla (ODS).

"Částečná demolice proběhla dle předpokladu," uvedl starosta.

U roky nevyužívané a zchátralé továrny Severka se na začátku ledna uvolnil trám a hrozilo zřícení střechy na ulici. Továrna má sice soukromého majitele, vlastník ale na vyzvání k nápravě nereagoval. Radnice proto nechala na své náklady strhnout střechu a dvě horní patra, zůstalo jen jedno. "Vlastníka vyzveme k úhradě nákladů. Pokud tak neučiní, budeme se s ním soudit," dodal starosta. Konečná cena se podle něj vyčísluje, bez daně by ale neměla přesáhnout dva miliony korun.

Podle databáze prázdných domů je Severka bývalá mechanická tkalcovna Robert Riegert a synové, která byla postavena v roce 1885. V továrně bylo až 250 tkalcovských stavů. V roce 1949 byl závod začleněn do národního podniku Severka. Podle starosty provoz v továrně skončil před více než 20 lety. Poté se majitelé často měnili.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy