V Liberci mají bar v obřím iglú, na hlavu nespadne

ČTK ČTK
8. 2. 2012 22:36
Sněhová stavba poslouží jako bar i pro prezentaci neziskovek

Liberec - V Liberci přibyla další sněhová stavba. Po ledovém vejci architektů ateliéru Mjölk byl v centru města před domem kultury ve středu odpoledne otevřen ledový bar.

Obrovskou hromadu navezeného sněhu proměnili v iglú dobrovolníci z Liberecké občanské společnosti (LOS), Libereckého happeningového hnutí a společnosti Maják.

Původně byla v plánu tři menší iglú, sněhu však bylo málo, a tak nakonec na Soukenném náměstí vyrostla stavba jediná. Podle statika by mohla vydržet až do června, řekl Pavel Rada z Libereckého happeningového hnutí.

Na vybudování obřího ledového baru pracovali dobrovolníci zhruba tři týdny, v jeho sousedství vzniklo i malé kluziště. "V icebaru dostanou lidé horký čaj, kávu či svařené víno, ti starší i nějaké ty alkoholické nápoje," poznamenal Rada.

Návštěvníci se podle něj nemusejí bát toho, že by se jim stavba zřítila na hlavu. Stavbu iglú sledoval statik a celou klenbu podpírá pro jistotu mohutný ledový sloup, který zároveň slouží jako regál na nápoje. Díky tomu jsou dobře vychlazené.

Mladí: Je to oživení. Starší: Je to moc nahlas

Iglú bude ale sloužit nejen jako bar, o víkendu se tam budou se svou nabídkou prezentovat i nejrůznější neziskové organizace. "Celý projekt má za cíl oživit liberecké centrum objektem, který nemá ve městě pod Ještědem obdoby," doplnila Veronika Dubská z Liberecké občanské společnosti.

Organizátoři věří tomu, že netradiční projekt přiláká do centra zástupce všech věkových kategorií. Starší generace ale nápadem  moc nadšená nebyla. Vadila jim hlavně hlasitá hudební produkce, a tak na pořadatele přivolali městské strážníky, aby hudbu ztišili.

Liberecké happeningové hnutí, které s akcí přišlo, se už dva roky zabývá uměleckými aktivitami, jako jsou happeningy, koncerty, performance nebo festivaly. Těmito akcemi se snaží pozvednout neformální kulturu ve stotisícovém Liberci a především mladým lidem ukázat, že se ve městě dá žít i jinak, než jsou zvyklí.

Cílem hnutí je Liberec "rozpohybovat". Loni třeba zorganizovali vodní bitku na střeše parkovacího domu Obchodního centra Forum nebo imaginární "střílečku" v nákupní galerii Plaza. I ledový bar lákal ve středu hlavně mladé. "Myslím, že je to skvělý nápad, jinak je tohle náměstí skoro mrtvé," poznamenal jeden z návštěvníků.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy