Primátorem Liberce se nejspíše stane Tibor Batthyány z ANO

ČTK ČTK
13. 11. 2014 21:35
Na vytvoření koalice v Liberci se dohodly čtyři strany, kromě ANO a Starostů ještě ČSSD a TOP 09. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 hlasů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Liberec - Starostové pro Liberecký kraj souhlasí, aby se primátorem v Liberci stal zástupce ANO 2011. Potvrdil to jejich liberecký lídr Michal Hron. Post primátora tak nejspíše obsadí Tibor Batthyány.

"Rozhodli jsme se tak v zájmu koalice," uvedl Hron. Stanovisko sdělil lídru ANO 2011 dnes neoficiálně, zástupci obou stran se mají setkat v pátek. Starostové podle Hrona budou usilovat o pozice náměstka pro rozvoj a náměstka pro kulturu, školství a cestovní ruch. "Nejlépe naplní naše programové priority," uvedl Hron.

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodly čtyři strany, kromě ANO a Starostů ještě ČSSD a TOP 09. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 hlasů. O místo primátora usilovalo původně ANO i Starostové. Zbývající dvě strany nechaly jednání o tomto postu na nich s tím, že výsledek budou respektovat. Koalice zatím nemá podepsanou koaliční smlouvu ani programové prohlášení, jednání se ale blíží do finální fáze.

Ve stotisícovém městě vybírali voliči z 15 kandidátek, do zastupitelstva jich postoupilo sedm. Vyhrála Změna s 12 mandáty, za ní skončilo hnutí ANO 2011, které má devět zastupitelů. Na třetím místě jsou Starostové s osmi mandáty, čtvrtá skončila ČSSD a má čtyři zastupitele. Po dvou mandátech získali komunisté, TOP 09 a ODS.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy