Místo vojáků zubři. Prostor v Ralsku změní obyvatele

Domácí Domácí
19. 3. 2012 22:42
Zubrů se bát nemusíte, tedy když nemají telata či nejsou v říji, uklidňují turisty odborníci
Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru patří mezi největší v Česku.
Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru patří mezi největší v Česku. | Foto: Jana Zechmeisterová, OKP MO

Ralsko (Českolipsko) - Do volné přírody v bývalém vojenském prostoru Ralsko na přelomu března a dubna vypustí stádo zubrů evropských.

V aklimatizační oboře si v těchto dnech zvykají čtyři samice a jeden býk. Během měsíce budou vypuštěni do obory v Židlově, která má rozlohu čtyři tisíce hektarů a již dnes tam žije osm set padesát kusů jelení zvěře.

Prostor bývalého vojenského újezdu Ralsko je majetkem státního podniku Vojenské lesy a statky České republiky, jehož zřizovatelem je Ministerstvo obrany České republiky.

Podle odborníků je tento prostor pro zubry ideálním prostředím a podle historických pramenů zde žili již v 16. století. Vyhynuli o tři století později z důvodu výrazného úbytku lesů na území tehdejších Čech. Po 200 letech se tedy zubři evropští vrací do prostředí, které kdysi bývalo domovem jejich předků.

"Uvažovali jsme o tom již před třemi či čtyřmi roky, později došlo k dohodě a společnému plánu ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí," říká ředitel Vojenských lesů a statků Jiří Janota: "Nikde jinde v České republice takový chov není. Do budoucna počítáme s vytvořením stáda s 25 až 30 kusy," dodává. 

Ralsko je pro zubry ideální. Díky neporušené přírodě

K výběru této lokality došlo zejména proto, že svojí rozlohou a téměř neporušenou přírodou se zachovalým původním biotopem vytváří maximálně příznivé podmínky pro chov tohoto největšího volně žijícího přežvýkavce v Evropě.

Česká republika se tímto krokem zapojila do evropského programu ochrany ohrožených druhů, který se snaží uchovat tato vzácná zvířata pro další generace. Možnost setkat se ve volné přírodě se zubrem evropským přispěje také k celkovému dalšímu rozvoji obory v Židlově.

"Návštěvníci obory se zubrů bát nemusí, doposud není známo, že by napadli člověka. Nebezpeční jsou pouze v době, kdy mají samice na jaře telata a na podzim, kdy jsou býci v říji. Pracovníci vojenských lesů a statků již v oboře rozmístili informační tabule, jak se lidé mají v přítomnosti zubrů chovat. Pokud dodrží bezpečnou vzdálenost, žádné nebezpečí nehrozí," uklidňuje Jiří Janota.

Pokud si zubři v novém prostředí zvyknou, počítá se do budoucna s jejich rozšířením i do dalších prostorů spravovaných Vojenskými lesy a statky ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy