Místo parku postaví firma v Dubé spalovnu, tvrdí Arnika

ČTK ČTK
21. 11. 2012 14:09
Podle PDI jde ale ze strany ekologů o dezinformaci a štvavou kampaň
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Dubá - Ekologové ze sdružení Arnika tvrdí, že společnost PDI neplánuje v Dubé na Českolipsku výstavbu vědecko-technického parku, ale spalovny odpadu.

Podle ekologů se firma podobný projekt pokusila uskutečnit ve Stříbře na Tachovsku, obyvatelé se ale postavili proti. Sdělil to Matěj Man ze sdružení Arnika.

Podle PDI jde ale ze strany ekologů o dezinformaci a štvavou kampaň, firma nikdy spalovnu v Dubé neplánovala, sdělil zástupce firmy Grischa Kahlen.

Dubá je vstupní branou do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Firma chce ve městě podle ekologů postavit spalovnu, která má využívat v Česku nevyzkoušenou technologii zplyňování odpadu.

"Vyplývá to z územního rozhodnutí místního stavebního úřadu, které je pravděpodobně v rozporu se zákonem na ochranu přírody," uvedl Man.

Kvůli možnému konfliktu se zákonem proto sdružení Arnika požádalo Krajský úřad v Liberci o přezkoumání sporného rozhodnutí.

Podle projektu zveřejněného na internetových stránkách chce skupina investorů v čele s PDI přebudovat bývalý areál mlékárny v Nedamovské ulici na vědecko-technický park pro malé a střední firmy.

Museli by vracet dotaci

Cílem je zabezpečit administrativní zázemí, služby, laboratorní prostory s odpovídajícím vybavením, dílenské zázemí, jednací a přednáškové místnosti a základní strojně-technologické zařízení pro generování syntetického plynu, který bude sloužit k dalšímu výzkumu a využití.

"Jsme přesvědčeni, že cílem firmy je spalovat v zařízení odpad, což je na území CHKO zcela nepřijatelné a nelegální. Z technické dokumentace i webu investora je patrné, že v plánované stavbě má být přesně ta technologie k likvidaci odpadu, kterou se firma PDI snaží prosadit na našem trhu. Investor v technické dokumentaci jasně hovoří o tom, že takzvanou vstupní surovinou mají být materiály na bázi uhlíku, což splňuje i podstatná část odpadů. Podklady si navíc vnitřně odporují," komentoval projekt Man.

"Zařízení rozhodně není spalovnou a PDI nikdy neplánovala a neplánuje ani v budoucnosti jako palivo pro výrobu syntézního plynu v Dubé použít odpad," řekl Kahlen.

Projekt parku podle něj získal podporu z evropského fondu Prosperita a jeho činnost sleduje agentura CzechInvest i ministerstvo průmyslu.

"Pokud bychom se jakkoliv odchýlili od schváleného záměru, tak by to pro nás znamenalo povinnost vrátit dotace," doplnil.

Město zatím má jen projektovou dokumentaci

Obavy ekologů ze zneužití technologie pro likvidaci odpadu jsou podle Kahlena zhruba stejně relevantní jako obava, že bude Ústav jaderného výzkumu v Řeži zneužit k výrobě jaderné bomby.

"Chápeme snahy Arniky bojovat proti technologii plazmového zplyňování, i když projekt v Dubé nikdy nebude sloužit k likvidaci odpadu, tak z jeho úspěšné realizace a výzkumu možná vzejde technologie, která bude čistým a bezpečným způsobem umět řešit nakládání s odpady v budoucnosti, a to by nutně znamenalo ztrátu smysluplnosti existence společnosti Arnika," dodal.

Podle ekologů usiluje PDI v Česku o výstavbu pilotního ukázkového zařízení, aby prolomila odpor ke své technologii. Když neuspěla ve Stříbře, kde proti záměru podepisovali lidé petici, chce to zkusit v Dubé.

Starostka Dubé Zdeňka Šepsová řekla, že město zatím dostalo k vyjádření projektovou dokumentaci. "Nevím, v jaké je to řízení fázi, o tom, že by tam plánovali spalovnu, mi ale není nic známo," řekla. Celou věc chce prověřit.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy