Konec tria mocných Libereckého kraje. Složili mandát

Domácí Domácí
26. 2. 2013 10:09
Bursu, Petráčka i Seppa stíhá policie kvůli pobírání odměn v krajských firmách
Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Tři sociálnědemokratičtí členové zastupitelstva Libereckého kraje se oficiálně vzdali svých mandátů.

Bývalý náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp, exradní pro ekonomiku Zdeněk Bursa a bývalý radní pro sociální věci Pavel Petráček už v polovině února přerušili i své členství v ČSSD.

Potvrdila to předsedkyně krajského zastupitelského klubu sociálních demokratů Lenka Kadlecová.

Bursu, Petráčka i Seppa stíhá policie kvůli neoprávněnému pobírání odměn v krajských firmách v Libereckém kraji.

Do uvolněných lavic v zastupitelstvu po nich nastoupí bývalý radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek, starosta Ralska Miroslav Králík a bývalý zastupitel Bohumil Kašpar.

Noví zastupitelé složí slib na úterním zasedání.

Petráček a Sepp zároveň rezignovali na místa ve výborech, bývalý radní pro dopravu navíc i na místo předsedy Dozorčí rady Školního statku Frýdlant.

Kvůli neoprávněnému vyplácení odměn v krajských firmách v Libereckém kraji je obviněno dohromady 13 lidí.

Mezi obviněnými je i exnáměstek hejtmana Martin Sepp, vlivný muž Liberecka (vlevo).
Mezi obviněnými je i exnáměstek hejtmana Martin Sepp, vlivný muž Liberecka (vlevo). | Foto: Jan Langer

Už loni v červnu zahájila policie kvůli vyplácení odměn v Krajské nemocnici Liberec stíhání liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD), ředitele nemocnice Jiřího Veselky a tehdejšího krajského radního pro ekonomiku Bursy.

Vyšetřování případu již policisté ukončili a navrhli podat obžalobu.

Policie obvinila všech devět radních

Nedávno policie obvinila dalších 11 lidí. Ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku se má zodpovídat všech devět bývalých krajských radních, obviněni byli i dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK. Celková škoda byla vyčíslena na 850 000 korun.

Nová kauza se týká údajně neoprávněného odměňování členů dozorčích orgánů akciových společností Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Silnice LK.

Vyplácení odměn uvolněným zastupitelům, kteří kraj v dozorčích radách zastupovali, schválila krajská rada v působnosti valných hromad i přes to, že to prý bylo v rozporu se zákonem o střetu zájmů.

Odměny za práci v dozorčích orgánech se pohybovaly od 10 000 do 45 000 korun. Třeba Bursa měl za tři roky neoprávněně vyinkasovat více než 300 000 korun. Ne všichni radní ale odměny pobírali.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy