Konec tria mocných Libereckého kraje. Složili mandát

Domácí Domácí
26. 2. 2013 10:09
Bursu, Petráčka i Seppa stíhá policie kvůli pobírání odměn v krajských firmách
Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Tři sociálnědemokratičtí členové zastupitelstva Libereckého kraje se oficiálně vzdali svých mandátů.

Bývalý náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp, exradní pro ekonomiku Zdeněk Bursa a bývalý radní pro sociální věci Pavel Petráček už v polovině února přerušili i své členství v ČSSD.

Potvrdila to předsedkyně krajského zastupitelského klubu sociálních demokratů Lenka Kadlecová.

Bursu, Petráčka i Seppa stíhá policie kvůli neoprávněnému pobírání odměn v krajských firmách v Libereckém kraji.

Do uvolněných lavic v zastupitelstvu po nich nastoupí bývalý radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek, starosta Ralska Miroslav Králík a bývalý zastupitel Bohumil Kašpar.

Noví zastupitelé složí slib na úterním zasedání.

Petráček a Sepp zároveň rezignovali na místa ve výborech, bývalý radní pro dopravu navíc i na místo předsedy Dozorčí rady Školního statku Frýdlant.

Kvůli neoprávněnému vyplácení odměn v krajských firmách v Libereckém kraji je obviněno dohromady 13 lidí.

Mezi obviněnými je i exnáměstek hejtmana Martin Sepp, vlivný muž Liberecka (vlevo).
Mezi obviněnými je i exnáměstek hejtmana Martin Sepp, vlivný muž Liberecka (vlevo). | Foto: Jan Langer

Už loni v červnu zahájila policie kvůli vyplácení odměn v Krajské nemocnici Liberec stíhání liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD), ředitele nemocnice Jiřího Veselky a tehdejšího krajského radního pro ekonomiku Bursy.

Vyšetřování případu již policisté ukončili a navrhli podat obžalobu.

Policie obvinila všech devět radních

Nedávno policie obvinila dalších 11 lidí. Ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku se má zodpovídat všech devět bývalých krajských radních, obviněni byli i dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK. Celková škoda byla vyčíslena na 850 000 korun.

Nová kauza se týká údajně neoprávněného odměňování členů dozorčích orgánů akciových společností Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Silnice LK.

Vyplácení odměn uvolněným zastupitelům, kteří kraj v dozorčích radách zastupovali, schválila krajská rada v působnosti valných hromad i přes to, že to prý bylo v rozporu se zákonem o střetu zájmů.

Odměny za práci v dozorčích orgánech se pohybovaly od 10 000 do 45 000 korun. Třeba Bursa měl za tři roky neoprávněně vyinkasovat více než 300 000 korun. Ne všichni radní ale odměny pobírali.

 

Právě se děje

Další zprávy