Náchod se loučí se svým Dannym Smiřickým

Domácí Domácí
5. 1. 2012 6:46
U piety v podloubí radnice hoří svíčky
Pieta za Josefa Škvoreckého v podloubí náchodské radnice
Pieta za Josefa Škvoreckého v podloubí náchodské radnice | Foto: Město Náchod

Náchod - Starosta Náchoda Jan Birke a místostarosta Tomáš Šubert uctili ve středu památku náchodského rodáka, spisovatele Josefa Škvoreckého. K pietě umístěné v podloubí budovy radnice na Masarykově náměstí přišli zapálit svíčky.

Náchod nyní připravuje rozloučení s významným rodákem a čestným občanem města. Již teď je jasné, že letošní ročník studentského festivalu Náchodská Prima sezóna bude věnován Josefu Škvoreckému a v rámci programu proběhnou vzpomínkové akce.

Josef Škvorecký se narodil v Náchodě 27. září 1924, mládí prožité v tomto městě zobrazil především v románu "Zbabělci" a povídkové knize "Prima sezona". Jeho literárním alter egem je hlavní postava těchto titulů, Danny Smiřický.

Spisovatel naposledy navštívil své rodné město v roce 2004. U příležitosti oslav spisovatelových 80. narozenin uspořádala ve dnech 22. - 23. 9. 2004 Literární akademie ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR a Pen-klubem mezinárodní Konferenci o životě a díle Josefa Škvoreckého. Ta byla mimořádným setkáním literárních historiků, teoretiků a kritiků i autorových kolegů a přátel z různých časů a různých zemí.

Náchodský rodák zemřel 3. ledna 2012 ve věku 87 let v kanadském Torontu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy