Náchod se loučí se svým Dannym Smiřickým

Domácí Domácí
5. 1. 2012 6:46
U piety v podloubí radnice hoří svíčky
Pieta za Josefa Škvoreckého v podloubí náchodské radnice
Pieta za Josefa Škvoreckého v podloubí náchodské radnice | Foto: Město Náchod

Náchod - Starosta Náchoda Jan Birke a místostarosta Tomáš Šubert uctili ve středu památku náchodského rodáka, spisovatele Josefa Škvoreckého. K pietě umístěné v podloubí budovy radnice na Masarykově náměstí přišli zapálit svíčky.

Náchod nyní připravuje rozloučení s významným rodákem a čestným občanem města. Již teď je jasné, že letošní ročník studentského festivalu Náchodská Prima sezóna bude věnován Josefu Škvoreckému a v rámci programu proběhnou vzpomínkové akce.

Josef Škvorecký se narodil v Náchodě 27. září 1924, mládí prožité v tomto městě zobrazil především v románu "Zbabělci" a povídkové knize "Prima sezona". Jeho literárním alter egem je hlavní postava těchto titulů, Danny Smiřický.

Spisovatel naposledy navštívil své rodné město v roce 2004. U příležitosti oslav spisovatelových 80. narozenin uspořádala ve dnech 22. - 23. 9. 2004 Literární akademie ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR a Pen-klubem mezinárodní Konferenci o životě a díle Josefa Škvoreckého. Ta byla mimořádným setkáním literárních historiků, teoretiků a kritiků i autorových kolegů a přátel z různých časů a různých zemí.

Náchodský rodák zemřel 3. ledna 2012 ve věku 87 let v kanadském Torontu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy