reklama
 
 

Náchod se loučí se svým Dannym Smiřickým

5. 1. 2012 6:46
U piety v podloubí radnice hoří svíčky

Náchod - Starosta Náchoda Jan Birke a místostarosta Tomáš Šubert uctili ve středu památku náchodského rodáka, spisovatele Josefa Škvoreckého. K pietě umístěné v podloubí budovy radnice na Masarykově náměstí přišli zapálit svíčky.

Náchod nyní připravuje rozloučení s významným rodákem a čestným občanem města. Již teď je jasné, že letošní ročník studentského festivalu Náchodská Prima sezóna bude věnován Josefu Škvoreckému a v rámci programu proběhnou vzpomínkové akce.

Josef Škvorecký se narodil v Náchodě 27. září 1924, mládí prožité v tomto městě zobrazil především v románu "Zbabělci" a povídkové knize "Prima sezona". Jeho literárním alter egem je hlavní postava těchto titulů, Danny Smiřický.

Spisovatel naposledy navštívil své rodné město v roce 2004. U příležitosti oslav spisovatelových 80. narozenin uspořádala ve dnech 22. - 23. 9. 2004 Literární akademie ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR a Pen-klubem mezinárodní Konferenci o životě a díle Josefa Škvoreckého. Ta byla mimořádným setkáním literárních historiků, teoretiků a kritiků i autorových kolegů a přátel z různých časů a různých zemí.

Náchodský rodák zemřel 3. ledna 2012 ve věku 87 let v kanadském Torontu.

autor: Domácí | 5. 1. 2012 6:46

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Královéhradecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama