Hradec vyřeší problém se školkami pardubickou cestou

Domácí Domácí
4. 6. 2011 7:43
Hradec chce do září zajistit místa pro všech 112 nepřijatých dě tí a ještě 20 navíc
Montované přístavby ke stávajícjm školkám se sousedním Pardubicím osvědčily.  Nyní vyřeší podobně kapacitní problém v mateřských školách i Hradec Králové
Montované přístavby ke stávajícjm školkám se sousedním Pardubicím osvědčily. Nyní vyřeší podobně kapacitní problém v mateřských školách i Hradec Králové | Foto: Zuzana Hronová

Hradec Králové - Rodiče dětí, které splňují kriteria pro přijetí do městských mateřských škol v Hradci Králové, ale z kapacitních důvodů nebyly jejich žádosti uspokojeny, mohou slavit.

Město totiž půjde "pardubickou cestou" a do září vytvoří desítky nových míst ve stávajících školkách pomocí montovaných staveb.Tento model se v Pardubicích loni osvědčil, i když jeho realizaci zpočátku provázely těžkosti.

Situace se výrazně zlepší i příští rok, kdy radnice počítá s výstavbou dalších dvou mateřských škol.

V září by mělo být hotovo

Nová místa vzniknou ještě do září letošního roku úpravami mateřinek v Albertově ulici, Sluníčko v Třebši, Pohádka a v mateřské škole při ZŠ Štefcova v Malšovicích. Úpravy hygienického nebo stravovacího zázemí, případně přesunutí družiny, díky kterým se kapacita městských mateřinek zvýší o 82 míst, přijdou radnici na zhruba dva miliony korun.

"Vše spěje k tomu, aby tato místa byla v září k dispozici. Pokud k tomu přidáme ještě novou školku v Kuklenách pro padesát dětí, kterou bychom do září rádi stihli postavit, tak budeme mít k dispozici 132 nových míst," sdělil náměstek primátora Leoš Kučera.

To městu umožní umístit od září do svých mateřinek všech 112 dětí, které nebyly po dubnovém zápisu přijaty, přestože splňovaly kritéria. A ještě zbude dvacet volných míst pro případné další zájemce.

Kapacita hradeckých mateřských škol poroste i v příštím roce, kdy město postaví dva montované objekty, v nichž budou školky. Takové stavby s celkovou kapacitou sto dětí hodlá hradecká radnice v příštím roce vybudovat v areálech svých škol ještě dvě. Teď vybírá vhodné lokality.

"Předběžně se uvažuje o školách v Mandysově a Štefcově nebo Úprkově ulici," řekl Leoš Kučera. Pokud vše půjde podle plánu, budou k dispozici v září příštího roku.

A ž boom pomine, stavby se přemontují

Na montované stavby město sází z několika důvodů. Jednak kvůli rychlosti výstavby, která trvá jen pár měsíců, ale zároveň pro jejich variabilitu. To je důležité pro budoucí možné využití objektů po odeznění stávajícího boomu dětí předškolního věku.

Současný baby boom ustane a míst ve školce nebude potřeba tolik jako nyní
Současný baby boom ustane a míst ve školce nebude potřeba tolik jako nyní | Foto: Zuzana Hronová

Demografická situace totiž hovoří jasně. Počet dětí školkového věku bude za několik let opět klesat, tudíž nebude potřeba tolik mateřských škol jako nyní.

Až k tomu dojde, město takové budovy na místě snadno přebuduje, což právě modulový systém staveb bez větších potíží a za málo peněz umožní. Přestavěné objekty potom mohou být využívány například pro družiny nebo volnočasové aktivity dětí.

Veřejnost se nemusí bát kontejnerů

Veřejnost někdy zaměňuje pojmy "montované stavby" a "kontejnerové stavby", což občas vyvolává paniku, že města či obce chtějí "umísťovat děti do kontejnerů".

"Nepůjde o žádné kontejnerové školy. Stavba bude vzhledově vypadat jako každá jiná, je pouze odlišně konstrukčně řešena," potvrdil Kučera.

Ve hře je navíc ještě plánovaná výstavba mateřské školy v Podzámčí pro dalších sto dětí. Město v současnosti jedná se stavební firmou o odkoupení projektové dokumentace a pozemku, aby ji mohlo postavit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy