Špalíček je pod plachtou. Probíhá rekonstrukce

ČTK ČTK
20. 9. 2010 19:17
Do konce září zde město Cheb vymění okna a opraví fasády
Foto: Aktuálně.cz

Cheb - Známý klenot chebské architektury, souhrn objektů Špalíček na historickém náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, prochází částečnou rekonstrukcí.

Do konce září zde město vymění okna a opraví fasády, řekl novinářům místostarosta Chebu Miroslav Plevný.

Městu patří většina domků, které tvoří na náměstí charakteristický blok. Kvůli opravám je ale v současné době Špalíček zahalen plachtou. "Náklady na úpravy budou asi 2,4 milionu korun," doplnil Plevný.

Podle místostarosty je ale každá oprava Špalíčku náročná kvůli jednání s památkáři. "Některé požadavky, jako třeba repasování oken, která jsou pár desítek let stará, místo výměny za nová dřevěná, nám připadají absurdní," doplnil Plevný.


Uvedl, že město jako vlastník musí na jednu stranu plnit podmínky památkářů, ale na druhé straně i dalších zákonů. V domech, které jsou využívány k bydlení i komerčním účelům, například není možné udělat výtahy, stropy jsou velmi nízké a domy mají i další vlastnosti neslučitelné s dnešními stavebními zákony.

Špalíček tvoří skupina původně gotických domů převážně hrázděných, která vznikla z někdejších kupeckých krámů v severní části hlavního náměstí. Domy jsou rozděleny úzkou Kramářskou uličkou. Komplex vyrůstal od 13. století a podle nejstaršího zobrazení z roku 1472 je půdorys bloků v podstatě zachován do dnešní doby.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy