reklama
 
 

Špalíček je pod plachtou. Probíhá rekonstrukce

20. 9. 2010 19:17
Do konce září zde město Cheb vymění okna a opraví fasády

Cheb - Známý klenot chebské architektury, souhrn objektů Špalíček na historickém náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, prochází částečnou rekonstrukcí.

Do konce září zde město vymění okna a opraví fasády, řekl novinářům místostarosta Chebu Miroslav Plevný.

Městu patří většina domků, které tvoří na náměstí charakteristický blok. Kvůli opravám je ale v současné době Špalíček zahalen plachtou. "Náklady na úpravy budou asi 2,4 milionu korun," doplnil Plevný.

Podle místostarosty je ale každá oprava Špalíčku náročná kvůli jednání s památkáři. "Některé požadavky, jako třeba repasování oken, která jsou pár desítek let stará, místo výměny za nová dřevěná, nám připadají absurdní," doplnil Plevný.


Uvedl, že město jako vlastník musí na jednu stranu plnit podmínky památkářů, ale na druhé straně i dalších zákonů. V domech, které jsou využívány k bydlení i komerčním účelům, například není možné udělat výtahy, stropy jsou velmi nízké a domy mají i další vlastnosti neslučitelné s dnešními stavebními zákony.

Špalíček tvoří skupina původně gotických domů převážně hrázděných, která vznikla z někdejších kupeckých krámů v severní části hlavního náměstí. Domy jsou rozděleny úzkou Kramářskou uličkou. Komplex vyrůstal od 13. století a podle nejstaršího zobrazení z roku 1472 je půdorys bloků v podstatě zachován do dnešní doby.

autor: ČTK | 20. 9. 2010 19:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Karlovarský kraj

  reklama
  reklama
  reklama