Problém: Lékaři nechtějí do malých měst na Karlovarsku

ČTK ČTK
27. 3. 2013 16:19
Několik kilometrů jsou občané malých měst na Karlovarsku nuceni dojíždět za lékaři
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Karlovy Vary - Menší města a obce začínají mít problém s odchody praktických a zubních lékařů. Po lékařích, kteří odejdou do důchodu, nepřichází náhrada.

Svaz měst a obcí (SMO) by měl začít jednat s kraji a zdravotními pojišťovnami, jak tento problém do budoucna řešit. Zaznělo to na setkání představitelů měst a obcí Karlovarského kraje se zástupci SMO v Karlových Varech.

"Pro malé města a obce to začíná být velkým problémem. Před časem jsme spolu s Olovím byly zcela bez praktického lékaře.

Nabídli jsme proto lékaři, který přijde, vybavenou ordinaci. Je to sice nesystémový krok, ale zřízení ordinace stojí statisíce, a můžeme tak lékaře přilákat," řekla starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová.

Podle místopředsedy SMO Jana Mareše bude nutné do budoucna vymyslet systém, který by zdravotní péči v obcích zajistil.

"Lékařů ubývá, zubních lékařů opouští školy stále méně. Lékaři pak obvykle zůstávají v nemocnicích nebo velkých městech," konstatoval Mareš.

Jak podotkla Vildumetzová, v současné době je bez doporučení praktického lékaře nemožné zajít k odbornému lékaři. Pokud v obci lékař neordinuje, občané musejí dojíždět často desítky kilometrů, a to i v případech nouze.

Zástupci obcí Karlovarského kraje také probírali dopady situace okolo Regionálního operačního programu Severozápad.

Jak konstatovali, když se čerpání evropských dotací z programu neobnoví, řada obcí a měst nedostane peníze na projekty, na které si vzaly úvěry.

Pokud kraje korekce zaplatí, což je podmínkou pro proplácení evropských dotací, nebudou mít zase v následujících letech peníze na grantové systémy a příspěvky obcím.

 

Právě se děje

Další zprávy