Cheb se bouří, chce zpět online videa ze zastupitelstva

ČTK ČTK
6. 1. 2012 15:52
Záznamy z jednání podle úřadů porušovaly zákon, město je proto stáhlo
Chebská radnice
Chebská radnice | Foto: foto.mapy.cz

Cheb - Obyvatelé Chebu ve výzvě předané starostovi Pavlu Vanouškovi (ČSSD) požadují, aby zastupitelé zrušili své prosincové usnesení a vrátili lidem možnost zpětně na internetu sledovat jednání zastupitelstva.

Radnice zveřejňování záznamů zrušila na základě výhrad Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle signatářů výzvy jde ale o omezení možnosti veřejné kontroly chebské politiky.

Jednání chebského zastupitelstva lze sledovat v on-line přenosu na internetu. Záznam ale podle ÚOOÚ porušoval zákon. Proto jej město přestalo zveřejňovat.

"Samotný ÚOOÚ v průběhu podzimu zmírnil své stanovisko a výslovně zveřejňování videozáznamů na internetu opět povolil. Je proto s podivem, že 15. prosince chebští představitelé navzdory této situaci zcela neočekávaně, s půl roku starými argumenty, zveřejňování videozáznamů zakázali," uvádí se ve výzvě, kterou podepsali významní podnikatelé i další osobnosti města.

Starosta řekl, že se výzvou bude vedení města určitě zabývat. "Budeme hledat možnosti, jak záznamy zveřejňovat. Pokud by to ale znamenalo, že bychom museli získávat souhlas každého, jehož údaje se v záznamu objeví, neumím si představit, jak bychom to technicky zařídili," uvedl Vanoušek.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy