Za vraždu známého si muž definitivně odpyká 12 let

ČTK ČTK
4. 4. 2011 10:32
Josef Kratochvíla podal stížnost k Ústavnímu soudu, ale neuspěl
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost Josefa Kratochvíly z Mikulova na Břeclavsku. S konečnou platností tak stráví za vraždu svého známého 12 let ve vězení.

Kratochvíla svou vinu popírá.

Oběť činu po dvojnásobném průstřelu hlavy upadla do kómatu a po roce zemřela. Kratochvíla měl se zastřeleným spory o peníze.

Ve stížnosti tvrdil, že soudy zcela rezignovaly na zjišťování motivu. Navíc se údajně nepodařilo zcela vyloučit možnost sebevraždy. Celá kauza podle odsouzeného stojí jen na nepřímých důkazech. Ústavní soud ale žádnou chybu nezjistil a stížnost v březnu bez veřejného jednání odmítl jako zjevně neopodstatněnou.

Známý prý spáchal sebevraždu

"Ústavní soud ze spisového materiálu ověřil, že ve věci bylo opakovaně provedeno podrobné a důkladné dokazování opravňující soudy rozhodnout," uvedla v usnesení soudkyně zpravodajka Michaela Židlická.

Kratochvíla před soudy v Brně a Olomouci argumentoval tím, že známý spáchal ve vypjaté životní situaci sebevraždu. Poukázal například na závěry znalců, kteří tuto variantu nevyloučili, byť ji označili za méně pravděpodobnou. Soudy ale zaujaly zcela odlišné stanovisko.

Soudy verzi obžalovaného neuvěřily

Podle výsledků policejního vyšetřování Kratochvíla svou oběť vydíral. Chtěl, aby mu známý zaplatil 150 tisíc korun a uznal další pohledávky za údajné odebrání zboží za 1,8 milionu korun. Poškozený několik dní před činem svým blízkým řekl, že se raději zastřelí, než aby něco platil. Později ale všichni uvedli, že to prohodil jen v nadsázce, protože by si nebyl schopen vzít život.

Podle obžaloby spolu muži jednali o údajném dluhu v říjnu 2007 v autě u mikulovského klubu Casanova. Kratochvíla tvrdí, že muž vytáhl pistoli, kterou se střelil do hlavy. Údajně zděšený Kratochvíla se dal na útěk. Když se ohlédl, uviděl prý, že se známý střelil do hlavy podruhé. Soudy tomu neuvěřily a přiklonily se k závěru, že střílel Kratochvíla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy