Sympatizanti Václava Havla poslali srdce do nebe

Anna Bromová
19. 12. 2013 17:17
Divadlo Husa na provázku uspořádalo vzpomínkovou akci na prvního českého prezidenta
Památku Václava Havla přišlo na událost uctít přibližně padesát lidí.
Památku Václava Havla přišlo na událost uctít přibližně padesát lidí. | Foto: Anna Bromová

Brno - Ani mrazivé počasí neodradilo asi padesát lidí, aby se ve středu, jen pár desítek minut před půlnocí, sešli  na Petrově a společně uctili památku Václava Havla.

V zahradách pod brněnskou dominantou utvořili ze zapálených svíček srdce, jehož obraz měl doletět k prvnímu českému prezidentovi až do nebe.

Událost s názvem Srdce do nebe uspořádalo divadlo Husa na provázku, se kterým byl Havel myšlenkově úzce spjatý, a přidalo tak jednu další k mnoha vzpomínkovým akcím konajícím se po dvou letech od prezidentovy smrti.

"To, že přijdeme alespoň na chviličku, je to nejmenší, co můžeme pro památku Václava Havla udělat. Byl osobností, kterou nelze nahradit," uvedl jednašedesátiletý Aleš Máchal z Brna. I on během revoluce v roce 1989 cinkal klíči na náměstí Svobody a Havlova nebojácnost mu prý dodávala naději, že jeho konání není zbytečné.

Uličkou Václava Havla mohou lidé chodit od Husy na provázku na Petrov již více než čtrnáct dní.
Uličkou Václava Havla mohou lidé chodit od Husy na provázku na Petrov již více než čtrnáct dní. | Foto: Anna Bromová

Srdce do nebe však přišlo poslat i mnoho mladých lidí, kteří sametovou revoluci mohou znát pouze z vyprávění.

"V tuto chvíli probíhá v Brně odhadem asi 680 tisíc souloží a několik pošetilých lidí se sešlo, aby vzdali čest člověku, kterého jsme milovali," použil umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek slova z filmu Nuda v Brně a pár minut promluvil o svém vztahu k Václavu Havlovi.

Právě on se také aktivně angažoval ve snaze o pojmenování ulice pod chrámem sv. Petra a Pavla po prezidentovi. Brno i díky němu již pár týdnů má Uličku Václava Havla.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 58 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy