Video: Nemocnice v Brně přenášela operaci srdce online

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2014 12:59
Přímý přenos zajistila Fakultní nemocnice v Brně. Je to v Česku poprvé, co mohla operaci živě sledovat i laická veřejnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

BrnoFakultní nemocnice v Brně jako první v České republice online přenášela operaci srdce. Přenos začal v pátek přesně v pravé poledne prostřednictvím internetové televize Kardio.tv.

Nemocnice chce pomocí online zákroků zvýšit povědomí veřejnosti o srdečních onemocněních a jejich příznacích.

Onemocnění kardiovaskulárního systému podle nemocnice způsobuje více než polovinu úmrtí dospělých mužů a žen ve vyspělých zemích. Zákrok trval zhruba půl hodiny a podstoupila ho osmdesátiletá pacientka, která prodělala infarkt myokardu.

Operaci vedl lékař Petr Kala. Podle něho mohli přenosy doposud sledovat pouze ostatní lékaři a odborníci.

"Dosud byly jen pro lékaře. Pro odbornou veřejnost fungují už dvacet let a díky nim mohou odborníci vzájemně sledovat své operace. Ukázat zákrok veřejnosti se ale všichni bojí, protože jedna věc je vysvětlit postup znalcům a druhá laické veřejnosti, která medicíně nerozumí. Nezaznamenal jsem, že by kdekoliv na světě byly živé přenosy pro širokou veřejnost," řekl Kala.

Pacientka byla podle mluvčí nemocnice Anny Mrázové při zákroku při vědomí. "Bude zcela při vědomí. Lékaři jí pouze při lokálním umrtvení zavedou do zápěstí katetr a pomocí rentgenu budou sledovat jeho cestu až k srdci. Tam jí do cévy umístí stent, který zamezí dalšímu selhání srdce," vysvětlila ještě před začátkem Mrázová.

Stent zabrání zužování cévy. "Lidem se cévy zužují z různých důvodů například v důsledku kouření, špatné životosprávy nebo vrozené vady. Cévami se postupně nedostává do srdce krev a neokysličuje ho, což vede k infarktu," objasnila Mrázová. V takových případech je pak nutný velmi rychlý lékařský zásah, aby pacient přežil.

 

Právě se děje

Další zprávy