Moravská Amazonie mizí, ale lepší ochranu teď nedostane

Pavel Baroch
27. 6. 2011 13:27
Ministr Chalupa nechce novou chráněnou oblast, když ji odmítají místní obce
CHKO, nebo továrna na dřevo?
CHKO, nebo továrna na dřevo? | Foto: Ondřej Besperát

Lanžhot - Mapa českých chráněných oblastí se v nejbližší době nerozroste o další území.

Ministerstvo životního prostředí zatím odkládá vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok na jižní Moravě.

Území mezi Dyjí a Moravou je možné svým významem přirovnat k deštným pralesům, které sice tvoří jen asi sedm procent rozlohy zeměkoule, ale žije tam 60 až 80 procent všech živočišných druhů.

Lužní lesy na jihu Moravy jsou na tom v českém a středoevropském měřítku podobně - vyskytuje se tam nejvíce druhů hmyzu, který ke svému životu potřebuje staré stromy.

Některé druhy žijí jenom zde, některé jsou na jižní Moravě nejpočetnější, takže tady mají nejlepší vyhlídky do budoucna. Jenže: Stejně jako rovníkové pralesy jsou i lesy na soutoku Moravy s Dyjí káceny.

Chalupa nechce jít proti obcím

Podle ochránců přírody by ideální ochranou unikátní přírody s rozmanitou faunou a flórou bylo vyhlášení nové Chráněné krajinné oblast Soutok. Plán na její zřízení se už dokonce začal rodit před třemi lety za ministra životního prostředí Martina Bursíka.

Jenže proti nové chráněné oblasti se postavila většina obcí v regionu a současný ministr Tomáš Chalupa dal najevo, že proti jejich stanovisku nepůjde. "Nedovedu si představit, že bychom něco samosprávám nadiktovali a bez nich CHKO vyhlásili," uvedl Chalupa po návštěvě jižní Moravy.

Dodal, že chce dál o budoucnosti Soutoku jednat a diskutovat. "Udělat tak zásadní krok, kterým vyhlášení chráněné krajinné oblasti bezesporu je, není možné bez spolupráce obcí," konstatoval Chalupa.

Foto: MŽP

Omezí nás, obávají se radnice

Území navrhované chráněné oblasti patří do evropské soustavy Natura 2000 a je tam rovněž památková zóna Lednicko-Valtického areálu. Podle starostů je tato ochrana dostatečná a vyhlášení chráněné oblasti by až moc znepříjemnilo běžný život a omezilo další rozvoj sídel.

"Nechceme CHKO," řekl Aktuálně.cz František Hrnčíř, starosta Lanžhota. Zároveň si postěžoval, že na páteční jednání s ministrem Chalupou nebyl pozván. "Ta schůzka byla asi jenom pro vybrané," dodal Hrnčíř.

Právě Lanžhot přitom patřil mezi obce, které na konci roku 2008 poslaly oficiální žádost, aby na místo CHKO vznikl na Soutoku národní park, tedy nejvyšší stupeň ochrany přírody.

Teď ovšem starosta Hrnčíř říká, že to nemysleli až tak vážně. "Nikdo CHKO nechce, od počátku jsme byli proti," poznamenal starosta, podle něhož se místní lidé obávají například toho, že by jim ochranáři omezovali, kam mohou a nemohou chodit.

Podle ministra Chalupy možná nastala chyba už na začátku, když se zahajovala debata o významu CHKO. Výsledkem je negativní postoj radnic. "Musíme nalézt společnou řeč, abychom se o problematice mohli bavit," řekl Chalupa.

Z biologického hlediska má oblast na soutoku Dyje s Moravou charakter národního parku. Chráněna jsou však jen asi dvě procenta území, jinde se intenzívně hospodaří.
Z biologického hlediska má oblast na soutoku Dyje s Moravou charakter národního parku. Chráněna jsou však jen asi dvě procenta území, jinde se intenzívně hospodaří. | Foto: Ondřej Besperát

Klíčové přírodní území

Relativně nevelké území mezi Moravou a Dyjí je přitom naprosto unikátní, a to i z evropského pohledu.

"Z hlediska ochrany naší přírody je to naprosto klíčové území," řekl před časem Aktuálně.cz Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích. To uznalo i ministerstvo životního prostředí.

"Tato oblast představuje největší komplex zachovalých lužních lesů ve střední Evropě. Žije zde mnoho mimořádně vzácných druhů živočichů a unikátních rostlinných společenstev," uvedlo ministerstvo, když před třemi lety oznamovalo záměr vyhlásit v tomto regionu chráněnou oblast.

Oblast se už drasticky zmenšila

Problémem ovšem je, že na území státní podnik Lesy ČR poměrně intenzivně kácí stromy, čímž se rozloha luhů už poměrně dramaticky zmenšila. Kvůli necitlivému kácení už zde dokonce musela zasahovat Česká inspekce životního prostředí.

Tesařík obrovský patří mezi kriticky ohrožené a přísně chráněné druhy.
Tesařík obrovský patří mezi kriticky ohrožené a přísně chráněné druhy. | Foto: Václav Křivan

Ochranáři si v lesním plánu vymohli aspoň to, že na každém vytěženém hektaru zůstane stát 10 stromů jako útočiště pro vzácný hmyz, který je potřebuje ke svému životu. I mezi státními ochranáři se ovšem hovoří o tom, že pro vzácnou přírodu by byla lepší nová chráněná oblast.

K tomu se přiklání i ekologické Hnutí Duha. "Deset stromů na hektar je lepší než nic, ale negativním efektům holiny to nezabrání. Ani likvidaci unikátních brouků v ostatních vytěžených stromech, kterých je většina," řekl Aktuálně.cz Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Lesy ČR, které se na vyhlášení nové chráněné oblasti dívají rovněž kriticky, odmítají, že by unikátní přírodu devastovaly. Tvrdí, že postupují ekologicky a vysazují například nové stromky.

Z Moravské Amazonie vzniká plantáž

Podle Jaromíra Bláhy má ovšem tento postup za následek to, že se Moravská Amazonie, jak se této oblasti kvůli své výjimečnosti také říká, radikálně proměňuje - k horšímu.

Foto: Ondřej Besperát

"Vzácné lužní lesy se rychle mění v paseky a stejnověké plantáže. Ohrožené druhy mizí, přírodní hodnota a s ní i turistická atraktivita celé oblasti klesá. To ohrožuje dlouhodobý rozvoj a ochuzuje obyvatele místní i celé republiky," řekl Bláha.

"Správa celého území jako chráněné krajinné oblasti mohla být možností, jak toto unikátní dědictví našich předků zachovat," dodal.

Podle Bláhy je chráněná krajinná oblast příležitostí, jak zvýšit atraktivitu regionu a získat pro něj více peněz z turistického ruchu i ochranářských dotací.

"Převážná většina navrhované chráněné krajinné oblasti měla ležet v záplavovém území, kde jsou omezení již nyní," řekl Bláha, podle něhož jen chráněná krajinná oblast může být místem pro život mnoha vzácných druhů rostlin i zvířat a unikátních prastarých stromů.

"Takto ji dál bude ničit plošná holosečná těžba dřeva," dodal Bláha.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy