Lupič hrozil obětem, že je zapálí. Dostal devítiletý trest

ČTK ČTK
11. 3. 2014 14:14
Soud muže uznal vinným ze sedmnácti loupeží na Moravě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Bleskově

Brno - Krajský soud v Brně poslal na devět let do vězení osmatřicetiletého Jana Buriana, kterého uznal vinným ze 17 loupeží na Moravě.

Muž podle obžaloby přepadával hlavně herny a způsobil škodu přes 200 tisíc korun. Přepadené nejprve ohrožoval střelnou zbraní, později je poléval benzinem a hrozil zapálením.

Pro výkon trestu soud muže zařadil do věznice se zvýšenou ostrahou, informovala mluvčí soudu Markéta Sigmundová. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si podala odvolání v neprospěch obžalovaného.

"Obžaloba vinila muže celkem z 19 skutků. Soud jej uznal vinným ze 17, přičemž z dalších dvou ho zprostil," vysvětlila Sigmundová důvod nespokojenosti státní zástupkyně Ivety Eichlerové. Burian si ponechal lhůtu na odvolání.

Burian začal podle spisu loupit v roce 2012 a ve většině případů byl úspěšný, jen několikrát odešel bez peněz. Přepadával hlavně herny, ale také benzinové čerpací stanice, směnárnu a při poslední akci chtěl vyloupit banku.

Nejvíce poškozených bylo v Brně, vyjel ale i do Břeclavi, Hodonína, Uherského Brodu, Starého Hrozenkova a Olomouckého kraje. Policie ho dopadla loni v červnu.

Lupič ve většině případů hrozil obsluhám heren a dalších zařízení střelnou zbraní. Při posledních loupežích však přepadené poléval benzinem a škrtal při tom zapalovačem.

Policisté ho dlouho nemohli odhalit, protože chodil dobře maskovaný krémem na obličej nebo maskou s lidským obličejem. Zároveň měl falešný plnovous a obočí a míval i pletenou čepici nebo čepici s kšiltem.

Při jedné z loupeží však blízko přepadeného objektu zahlédl jeden z policistů podezřelé auto. Tato stopa zavedla policii až k Burianovi.

 

Právě se děje

Další zprávy