Lupič hrozil obětem, že je zapálí. Dostal devítiletý trest

ČTK ČTK
11. 3. 2014 14:14
Soud muže uznal vinným ze sedmnácti loupeží na Moravě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Bleskově

Brno - Krajský soud v Brně poslal na devět let do vězení osmatřicetiletého Jana Buriana, kterého uznal vinným ze 17 loupeží na Moravě.

Muž podle obžaloby přepadával hlavně herny a způsobil škodu přes 200 tisíc korun. Přepadené nejprve ohrožoval střelnou zbraní, později je poléval benzinem a hrozil zapálením.

Pro výkon trestu soud muže zařadil do věznice se zvýšenou ostrahou, informovala mluvčí soudu Markéta Sigmundová. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně si podala odvolání v neprospěch obžalovaného.

"Obžaloba vinila muže celkem z 19 skutků. Soud jej uznal vinným ze 17, přičemž z dalších dvou ho zprostil," vysvětlila Sigmundová důvod nespokojenosti státní zástupkyně Ivety Eichlerové. Burian si ponechal lhůtu na odvolání.

Burian začal podle spisu loupit v roce 2012 a ve většině případů byl úspěšný, jen několikrát odešel bez peněz. Přepadával hlavně herny, ale také benzinové čerpací stanice, směnárnu a při poslední akci chtěl vyloupit banku.

Nejvíce poškozených bylo v Brně, vyjel ale i do Břeclavi, Hodonína, Uherského Brodu, Starého Hrozenkova a Olomouckého kraje. Policie ho dopadla loni v červnu.

Lupič ve většině případů hrozil obsluhám heren a dalších zařízení střelnou zbraní. Při posledních loupežích však přepadené poléval benzinem a škrtal při tom zapalovačem.

Policisté ho dlouho nemohli odhalit, protože chodil dobře maskovaný krémem na obličej nebo maskou s lidským obličejem. Zároveň měl falešný plnovous a obočí a míval i pletenou čepici nebo čepici s kšiltem.

Při jedné z loupeží však blízko přepadeného objektu zahlédl jeden z policistů podezřelé auto. Tato stopa zavedla policii až k Burianovi.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy