Klaus slavnostně otevřel pokojíčky v Lednici

ČTK ČTK
14. 5. 2011 9:08
Nová expozice zámku nabízí kromě pokojů princů a princezen i sbírku loutek Milana Knížáka
Prezident Václav Klaus v pátek otevřel nové expozice zámku v Lednici na Břeclavsku
Prezident Václav Klaus v pátek otevřel nové expozice zámku v Lednici na Břeclavsku | Foto: www.czechtourism.cz

Lednice - Prezident Václav Klaus v pátek otevřel nové expozice zámku v Lednici na Břeclavsku. Nacházejí se v jeho druhém patře, které bylo léta nevyužito.

Tvoří je obnovené dětské pokoje někdejších princů i princezen ze šlechtického rodu Lichtenštejnů a také stálá expozice bezmála 850 loutek ze sbírky výtvarníka Milana Knížáka.

Klaus: Je to netušené a nečekané

"Já jsem sice věděl, že to není malá expozice, ale myslím, že je to netušené, nečekané a každému prohlídku moc doporučuji," řekl Klaus po jejich prohlídce. Obě expozice by měly být lákadlem především pro nejmenší návštěvníky památek.

Dětské pokoje byly obnoveny podle historických inventářů a dokumentace z 19. století. Hlavní místností nové expozice je učebna s hernou. Příchozí mohou nahlédnout také do dvou chlapeckých a dvou dívčích pokojů. Lednicko-valtický areál byl v majetku knížecího rodu Lichtenštejnů. Jejich nejmladším členům proto přináležely oficiální tituly princů a princezen.

Děti se mohou v nové expozici těšit na panenky, kočárky a koníčky. Hračky jsou doplněny historickými učebnicemi. V jednom z pokojů je dobová knihovnička. Vše je doplněno historickými šatičkami nebo obrázky zachycujícími život dětí na zámcích.

Knížák se věnuje sbírání loutek od mládí

Stejně unikátní je podle památkářů kolekce vystavených Knížákových loutek. Jejich sbírání se věnuje od mladých let. Sbírku tvoří především loutky z 19. a z počátku 20. století, kdy se loutkové divadlo těšilo v Čechách a na Moravě největší oblibě. Exponáty jsou ukázkou rukodělného mistrovství loutkářů.

V expozici nescházejí loutky všech velikostí a nejrůznějších druhů zpracování. K velkým zajímavostem patří část výstavy věnovaná loutkám přivezeným z Číny a z dalších zemí Orientu.

Lednický zámek navštívilo v loňské sezoně 320 000 turistů, což je přibližně stejný počet jako v roce 2009. Objekt je tak nejnavštěvovanější památkou na Moravě. V jeho parku lze navštívit historický palmový skleník, památky Minaret a Janohrad nebo se plavit ve výletních lodích po zámeckém rameni řeky Dyje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy