Hašek se rozhodl, co si vybere. Favoritem je post hejtmana

ČTK Domácí ČTK, Domácí
23. 4. 2014 12:08
Ve středu večer oznámí, zda zůstane ve funkci jihomoravského hejtmana, nebo poslance za ČSSD, podle neoficiálních informací skončí ve Sněmovně.
Hejtman i poslanec Michal Hašek. Večer se vše změní.
Hejtman i poslanec Michal Hašek. Večer se vše změní. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Jihomoravský hejtman a poslanec ČSSD Michal Hašek ve středu večer oznámí, kterou svou funkci opustí. Podle neověřených informací se pravděpodobně vzdá poslaneckého mandátu.

Čas na rozmyšlenou mu vyprší v sobotu. Termín do 26. dubna dalo nejvyšší vedení ČSSD všem svým hejtmanům, kteří byli v nedávných parlamentních volbách zvoleni do Poslanecké sněmovny.

Zákon souběh funkcí nezakazuje, vnitrostranickým usnesením ale členové ČSSD vyzvali hejtmany k tomu, aby si vybrali.

Náhradník: rozhodnutí znám

Usnesení se kromě Haška týká také karlovarského Josefa Novotného a hejtmana z Vysočiny Jiřího Běhounka. Jihočeský hejtman Jiří Zimola se již poslaneckého křesla k poslednímu březnovému dni vzdal.

Pokud by Hašek skutečně složil poslanecký mandát, vystřídal by jej ve Sněmovně starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). "Já to rozhodnutí pana hejtmana (Haška) znám, ale nebudu jej nijak komentovat. Je tady dohoda, že si jej zveřejní sám," řekl Gabrhel.

V čele Znojma stojí 2,5 roku. I kdyby měl místo Haška usednout do Poslanecké sněmovny, funkci starosty bude vykonávat i nadále. Odůvodnil to tím, že komunální volby budou již na podzim a "na několik měsíců měnit vedení města se nevyplatí".

Slábnoucí sláva

Případné složení poslaneckého mandátu by pro Haška bylo dalším ústupem z jeho bývalé politické slávy. Ztratil ji po neúspěšném pokusu o převzetí moci v ČSSD po parlamentních volbách na podzim 2013. Sociální demokraté je sice vyhráli, ale ne s očekávaným náskokem.

Hašek po vyhlášení výsledků zorganizoval tajnou schůzku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a po ní se neúspěšně pokusil svrhnout předsedu strany Bohuslava Sobotku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy