Hašek se rozhodl, co si vybere. Favoritem je post hejtmana

ČTK Domácí ČTK, Domácí
23. 4. 2014 12:08
Ve středu večer oznámí, zda zůstane ve funkci jihomoravského hejtmana, nebo poslance za ČSSD, podle neoficiálních informací skončí ve Sněmovně.
Hejtman i poslanec Michal Hašek. Večer se vše změní.
Hejtman i poslanec Michal Hašek. Večer se vše změní. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Jihomoravský hejtman a poslanec ČSSD Michal Hašek ve středu večer oznámí, kterou svou funkci opustí. Podle neověřených informací se pravděpodobně vzdá poslaneckého mandátu.

Čas na rozmyšlenou mu vyprší v sobotu. Termín do 26. dubna dalo nejvyšší vedení ČSSD všem svým hejtmanům, kteří byli v nedávných parlamentních volbách zvoleni do Poslanecké sněmovny.

Zákon souběh funkcí nezakazuje, vnitrostranickým usnesením ale členové ČSSD vyzvali hejtmany k tomu, aby si vybrali.

Náhradník: rozhodnutí znám

Usnesení se kromě Haška týká také karlovarského Josefa Novotného a hejtmana z Vysočiny Jiřího Běhounka. Jihočeský hejtman Jiří Zimola se již poslaneckého křesla k poslednímu březnovému dni vzdal.

Pokud by Hašek skutečně složil poslanecký mandát, vystřídal by jej ve Sněmovně starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). "Já to rozhodnutí pana hejtmana (Haška) znám, ale nebudu jej nijak komentovat. Je tady dohoda, že si jej zveřejní sám," řekl Gabrhel.

V čele Znojma stojí 2,5 roku. I kdyby měl místo Haška usednout do Poslanecké sněmovny, funkci starosty bude vykonávat i nadále. Odůvodnil to tím, že komunální volby budou již na podzim a "na několik měsíců měnit vedení města se nevyplatí".

Slábnoucí sláva

Případné složení poslaneckého mandátu by pro Haška bylo dalším ústupem z jeho bývalé politické slávy. Ztratil ji po neúspěšném pokusu o převzetí moci v ČSSD po parlamentních volbách na podzim 2013. Sociální demokraté je sice vyhráli, ale ne s očekávaným náskokem.

Hašek po vyhlášení výsledků zorganizoval tajnou schůzku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a po ní se neúspěšně pokusil svrhnout předsedu strany Bohuslava Sobotku.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 28 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy