Cenu Brna si letos odnesou Bolek Polívka a Milan Uhde

ČTK ČTK
14. 12. 2010 9:51
Na Polívku se mě všude ptají, zdůvodňoval cenu primátor
Bolek Polívka pokřtil audioknihu Pohádky z Valašského království
Bolek Polívka pokřtil audioknihu Pohádky z Valašského království | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Brno - Letošní cenu města Brna dostane herec Bolek Polívka. Ocenění pro něj i dalších 12 osobností schválili městští zastupitelé.

Mezi laureáty je v literární oblasti dramatik Milan Uhde a v oblasti hospodářský rozvoj rektor Vysokého učení technického Karel Rais. Cenu si převezmou v lednu.

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) oceňuje město v Polívkovi umělce i recesistu. V Brně funguje Divadlo Bolka Polívky a herec žije nedaleko v Olšanech na Vyškovsku.

"Když přijedete kamkoli jinam za hranice Brna a Jihomoravského kraje, tak se vždycky ptají primátora ´a co Polívka a co Donutil´. To jsou opravdu osobnosti kulturního světa," popsal Onderka, když obhajoval návrh na ocenění.

Třináctka oceněných

Cenu dostane i bývalý ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Jan Černý. Zasloužil se například o zavedení transplantace jater do klinické praxe.

"Uskutečnil v naší republice první transplantaci srdce u dítěte," uvedla radnice o Černém.

Ocenění dostanou i historici umění Pavel Zatloukal a Iloš Crhonek, designér Karel Kobosil, sochař Miloš Vlček i bývalý dlouholetý dramaturg brněnské filharmonie Jiří Beneš.

Ve sportovní oblasti chtějí zastupitelé ocenit bývalého hokejového brankáře Vladimíra Nadrchala, v oblasti žurnalistiky rozhlasovou redaktorku Olgu Jeřábkovou a v oboru vzdělávání spoluzakladatele moderní české psychologie Vladimíra Smékala.

Cenu za mezinárodní spolupráci by měl obdržet lékař Ladislav Novák, který jako emigrant po roce 1989 pomáhal brněnské lékařské fakultě spolupracovat s medicínskými centry v Dallasu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy