Brno vyslyšelo protesty. Garáže pod "Zelňákem" nebudou

Domácí Domácí
20. 1. 2011 10:26
Aktivisté a památkáři prosadili svou, stavět se nebude
Zelný trh.
Zelný trh. | Foto: David Novák / Wikimedia Commons

Brno - Zdejší radní vyslyšeli protesty obyvatel města i památkářů a zamítli projekt garáží pod Zelným trhem.

Z rozhodnutí rady Brno nepronajme potřebné pozemky investorovi Magnum Real Estate. Informoval o tom Brněnský deník.

Jak uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil, město přihlédlo především k odporu Brňanů.

"Jestliže jsou lidé přesvědčení, že to nesnesou, je zbytečné mlátit hlavou do zdi a hledat nějaká postranní dvířka," citoval Deník Pospíšila.

Petici proti stavbě podepsalo přes 5 tisíc lidí.

V čele protestů, které probíhaly už od loňského léta, stála iniciativa "Nesouhlasím se vznikem podzemních garáží na Zelném trhu". Ta je s rozhodnutím rady spokojená.

"Budeme rádi, když budou politici příště přistupovat k projektům v historickém centru citlivěji. Snad zjistili, že na takto ceněná místa nemají Brňanům sahat," uvedl pro Deník aktivista Matěj Hollan.

Možnosti parkování by projekt příliš nezlepšil

V prosinci se k protestům přidal i Národní památkový ústav, který případnou stavbu označil za velký zásah do jednoho z nejstarších náměstí ve městě.

Možnosti parkování v městské části Brno-střed, kde se Zelný trh nachází, jsou velmi omezené. Zamítnutý projekt by však situaci příliš neřešil.

"Toto rozhodnutí jsem čekal. Mohlo by se zdát, že mě zrušení nových parkovacích míst v městské části bude mrzet, ale jejich počet byl opravdu malý," uvedl starosta městské části Libor Šťástka.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy