Brno vyslyšelo protesty. Garáže pod "Zelňákem" nebudou

Domácí Domácí
20. 1. 2011 10:26
Aktivisté a památkáři prosadili svou, stavět se nebude
Zelný trh.
Zelný trh. | Foto: David Novák / Wikimedia Commons

Brno - Zdejší radní vyslyšeli protesty obyvatel města i památkářů a zamítli projekt garáží pod Zelným trhem.

Z rozhodnutí rady Brno nepronajme potřebné pozemky investorovi Magnum Real Estate. Informoval o tom Brněnský deník.

Jak uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil, město přihlédlo především k odporu Brňanů.

"Jestliže jsou lidé přesvědčení, že to nesnesou, je zbytečné mlátit hlavou do zdi a hledat nějaká postranní dvířka," citoval Deník Pospíšila.

Petici proti stavbě podepsalo přes 5 tisíc lidí.

V čele protestů, které probíhaly už od loňského léta, stála iniciativa "Nesouhlasím se vznikem podzemních garáží na Zelném trhu". Ta je s rozhodnutím rady spokojená.

"Budeme rádi, když budou politici příště přistupovat k projektům v historickém centru citlivěji. Snad zjistili, že na takto ceněná místa nemají Brňanům sahat," uvedl pro Deník aktivista Matěj Hollan.

Možnosti parkování by projekt příliš nezlepšil

V prosinci se k protestům přidal i Národní památkový ústav, který případnou stavbu označil za velký zásah do jednoho z nejstarších náměstí ve městě.

Možnosti parkování v městské části Brno-střed, kde se Zelný trh nachází, jsou velmi omezené. Zamítnutý projekt by však situaci příliš neřešil.

"Toto rozhodnutí jsem čekal. Mohlo by se zdát, že mě zrušení nových parkovacích míst v městské části bude mrzet, ale jejich počet byl opravdu malý," uvedl starosta městské části Libor Šťástka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy