Brno má medvědí dvojčata, první měsíc je klíčový

ČTK ČTK
25. 11. 2012 16:54
Lední medvědice Cora před dvěma lety potomky sežrala, loni obě mláďata uhynula
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brno - Lední medvědice Cora v sobotu odpoledne v brněnské zoologické zahradě porodila dvojčata.

Pro medvíďata je klíčových prvních 24 hodin, během nichž se potřebují napít mateřského mléka, aby získala imunitu. Pokud zvládnou první měsíc, je velká naděje na přežití, uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Dvojčata porodila Cora i loni, jedno medvídě však zemřelo bezprostředně po porodu, druhé den poté. Před dvěma lety matka oba potomky sežrala. Pouze před pěti lety se povedlo přežít dvojčatům se jmény Bill a Tom a stali se obrovskou atrakcí, zoo tehdy navštívilo o 70 tisíc lidí více proti průměru.

"Cora se nyní chová jako vzorná matka a už byl slyšet i typický zvuk kojení," uvedl chovatel Miloslav Waltr, který celý víkend medvědici bedlivě sleduje pomocí kamer.

Podle zvukových i pohybových projevů medvíďat je prognóza zatím příznivá, kritické období však potrvá měsíc. První týden po porodu je důležitý pro hormonální přípravu medvědice na mateřskou roli.

Zda se medvíďatům povede přežít a jak se jim během prvních dnů života povede, budou moct zájemci sledovat v on-line přenosu z medvědího porodního boxu na www.zoobrno.cz. Pro brněnskou zoo by byla nová medvědí rodina vítanou atrakcí, která by mohla opět pomoct zvýšit návštěvnost.

 

 

Právě se děje

Další zprávy