Brněnská diecéze v podvečer otevřela brány kostelů

ČTK ČTK
24. 5. 2013 21:30
Brněnská diecéze akci organizuje už popáté. Zahájil ji patriarcha Bartoloměj
Foto: Jan Lipold

Brno - V brněnské diecézi vpodvečer začala Noc kostelů. Letos ji ozvláštnila návštěva nejvyššího představitele pravoslavné církve patriarchy Bartoloměje. Patriarcha bude v sobotu v Mikulčicích na Hodonínsku sloužit pravoslavnou liturgii v souvislosti s oslavami 1150. výročí od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu.

Cyrilometodějské oslavy akcentuje i letošní Noc kostelů.

"Lidé se zajímali například o podobu sochy věrozvěstů, která bude stát v Brně," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Podle ní byl velký zájem tradičně o otevřené věže kostelů v brněnském jakubském chrámu a na Petrově.

Noc kostelů se v brněnské diecézi koná popáté, počet zapojených chrámů stoupá.

Ve většině kostelů připravili farníci různorodý program, třeba divadelní představení, koncerty nebo komentované prohlídky. Mnohde se rozhodli zpřístupnit místa, která jinak zůstávají uzavřená.

Noc kostelů přinesla také vzácnou příležitost prohlédnout si hrobku Lichtenštejnů ve Vranově u Brna před její opravou. Poprvé se veřejnosti otevřela centrální krypta pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie ve Šlapanicích u Brna.

Loni pořadatelé v Brně na Noci kostelů zaznamenali 95 000 vstupů, v celé diecézi 121 000. Čísla za letošní rok biskupství oznámí v sobotu.

 

Právě se děje

Další zprávy