ZŠ Máj už bude bez azbestu, žáci se mohou vrátit

ČTK ČTK
6. 3. 2012 14:33
Do objektů školy se žáci navrátí po dalších drobných úpravách 19. března
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ilustrační foto: Ondřej Besperát

České Budějovice - Ve středu bude dokončeno odstraňování azbestu v objektech tří základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj.

Žáci by se do nich mohli vrátit po dalších drobných úpravách 19. března, tedy po jarních prázdninách, řekla novinářům mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

K ukončení prací na odstraňování azbestu se musí ještě vyjádřit Krajská hygienická stanice (KHS) v Českých Budějovicích.

Na odstraňování zdraví škodlivého azbestu se pracovalo od 20. ledna. Více než tisíc dětí z májských škol jezdí kvůli tomu od začátku prosince do náhradních škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou. Původně odhadovaný termín návratu dětí do škol byl až na konci března.

Magistrát zavřel školy kvůli nadlimitním hodnotám azbestu koncem loňského listopadu. O zvýšených hodnotách minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července.

Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci KHS. Těm je předala společnost MAPOZ Zliv. Kontrolní měření dělal zdravotní ústav ve školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a schválili krizový plán a uzavření škol.

Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v těsnicích šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně byl také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi. Kvůli výskytu azbestu podalo sdružení rodičů dětí ze ZŠ Máj I v lednu na policii trestní oznámení na neznámého pachatele.

Na sanaci se od ledna podílí několik desítek lidí společnoti Sita cz. Českobudějovická radnice na tyto práce a další operace s tím spojené vyčlenila z rozpočtu města 17,6 milionu korun.

Objevují se však další problémy. Podle expertizy společnosti Foster Bohemia, kterou si nechal magistrát vypracovat, firma MAPOZ Zliv loni nepostupovala při demontáži panelů ve školách na českobudějovickém sídlišti Máj správně.

Foster Bohemia uvádí, že při schvalování prací pochybila i KHS. Hygienici to však popřeli, podle nich postup prací schvalovat vůbec neměli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy