reklama
 
 

V Hluboké upraví koryto a postaví komoru za 443 milionů

20. 10. 2011 6:27
Náklady na přestavbu jezu bude hradit Státní fond dopravní infrastruktury

Hluboká nad Vltavou - Kvůli splavnosti řeky vzniká na jezu v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku nová plavební komora. Prodlouží se tak vodní cesta, která nyní vede z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Náklady na úpravy koryta a novou komoru budou přibližně 443 milionů korun bez daně.

Podle mluvčího Ředitelství vodních cest Václava Straky má být jez hotový v listopadu příštího roku. Od roku 2013 pak budou moct lodě plout z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou.

"V Hluboké nad Vltavou kromě úpravy jezu ještě prohrabujeme koryto řeky, abychom zajistili dostatečnou plavební hloubku. Navíc pracujeme na stání pro osobní lodní dopravu," uvedl Straka. Náklady na přestavbu jezu bude hradit Státní fond dopravní infrastruktury.

Stavba by podle Straky neměla nijak zasáhnout do rázu krajiny. Podoba jezu zůstane téměř stejná. Plavební komora pak vznikne na místě bývalé propusti pro vory u jednoho kraje řeky.  "Řešení bylo voleno s ohledem na minimalizaci pohledových změn a citlivé zakomponování do architektury stávajícího jezu," uvedl Straka.

Vltava mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou se pro výletní lodě otevřela poprvé letos v červnu. Během premiérové plavební sezony výletní lodě převezly zhruba patnáct tisíc lidí, řekl Jan Flíček z českobudějovického povodí Vltavy.

Práce na zprovoznění téměř devítikilometrového úseku trvaly tři roky a stály kolem 740 milionů korun bez daně. Vltavská cesta, která od roku 2013 propojí České Budějovice s Týnem nad Vltavou, bude sloužit turistům a zároveň má mít protipovodňový význam. Celkem bude prohloubeno, rozšířeno a vyčištěno 33 kilometrů řeky. Vltavská cesta se buduje od roku 2008.

autor: ČTK | 20. 10. 2011 6:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Jihočeský kraj

  reklama
  reklama
  reklama