V Hluboké upraví koryto a postaví komoru za 443 milionů

ČTK ČTK
20. 10. 2011 6:27
Náklady na přestavbu jezu bude hradit Státní fond dopravní infrastruktury
Vltavská cesta se buduje od roku 2008 (ilustrační foto).
Vltavská cesta se buduje od roku 2008 (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Hluboká nad Vltavou - Kvůli splavnosti řeky vzniká na jezu v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku nová plavební komora. Prodlouží se tak vodní cesta, která nyní vede z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Náklady na úpravy koryta a novou komoru budou přibližně 443 milionů korun bez daně.

Podle mluvčího Ředitelství vodních cest Václava Straky má být jez hotový v listopadu příštího roku. Od roku 2013 pak budou moct lodě plout z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou.

"V Hluboké nad Vltavou kromě úpravy jezu ještě prohrabujeme koryto řeky, abychom zajistili dostatečnou plavební hloubku. Navíc pracujeme na stání pro osobní lodní dopravu," uvedl Straka. Náklady na přestavbu jezu bude hradit Státní fond dopravní infrastruktury.

Stavba by podle Straky neměla nijak zasáhnout do rázu krajiny. Podoba jezu zůstane téměř stejná. Plavební komora pak vznikne na místě bývalé propusti pro vory u jednoho kraje řeky.  "Řešení bylo voleno s ohledem na minimalizaci pohledových změn a citlivé zakomponování do architektury stávajícího jezu," uvedl Straka.

Vltava mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou se pro výletní lodě otevřela poprvé letos v červnu. Během premiérové plavební sezony výletní lodě převezly zhruba patnáct tisíc lidí, řekl Jan Flíček z českobudějovického povodí Vltavy.

Práce na zprovoznění téměř devítikilometrového úseku trvaly tři roky a stály kolem 740 milionů korun bez daně. Vltavská cesta, která od roku 2013 propojí České Budějovice s Týnem nad Vltavou, bude sloužit turistům a zároveň má mít protipovodňový význam. Celkem bude prohloubeno, rozšířeno a vyčištěno 33 kilometrů řeky. Vltavská cesta se buduje od roku 2008.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy