Tulipán se stane mostem mezi zámky Čech a Moravy

ČTK ČTK
17. 3. 2012 8:54
Součástí projektu bude i přednáška o hostorii aranžování květin
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Třeboň - Tisícovka tulipánů a dalších květin zaplní od března do května zámecké interiéry v Bučovicích na Vyškovsku, v jihočeské Třeboni a letohrádku Kratochvíli a také v Náměšti nad Oslavou na Vysočině. Projekt pod názvem Tulipán - most mezi renesančními zámky Čech a Moravy připravil Národní památkový ústav ve spolupráci s floristou Slávkem Rabušicem, řekl ČTK kastelán třeboňského zámku Pavel Hofman.

"Květinové dekorace s výrazným zastoupením tulipánů, vždy zhruba tisíc kusů plus další květiny, budou doplněny exponáty s motivem tulipánu, a to i na keramice, v literatuře, obrazech a podobně," popsal Hofman. Na každém ze zúčastněných zámků bude panel s informacemi o jednotlivých zastoupených objektech včetně fotografií a mapky. V době výstav je v plánu převézt symbolicky některý z exponátů z jednoho objektu do dalšího.

Květinovými aranžmá všechny zámky vyzdobí známý zámecký florista Slávek Rabušic ve spolupráci s pracovníky zámků v Českém Krumlově a v Hluboké a také kláštera Zlatá Koruna.

Jako první bude výstava Jaro s tulipánem na zámku v Bučovicích, a to od 31. března do 9. dubna. Provázet ji bude přednáška o dějinách aranžování květin. Od 7. do 15. dubna bude trvat výstava Amarylis a holandský tulipán v interiérech třeboňského zámku, kterou doprovodí květinový trh i renesanční tance v podání Campanella a šermířské souboje.

Interiéry letohrádku Rožmberků Kratochvíle u Netolic na Prachaticku, kde loni skončila mnohaletá obnova, zaplaví květiny od 5. do 8. května pod titulem Renesance s tulipánem. V květnu mohou milovníci památek a květin vyjet na výlet do Náměště nad Oslavou na východních hranicích Vysočiny, kde bude aranžmá v zámecké knihovně pod názvem Manýry tulipánu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy