Rožmberk vydává své bohatství a láká tisíce diváků

ČTK ČTK
12. 10. 2012 12:53
Výnos z výlovu největšího rybníka v ČR není mimořádný, jde však o oblíbenou podívanou
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Třeboň - Pár okamžiků po východu slunce třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberka u Třeboně na Jindřichohradecku.

Nasedli do pramic a za kroužení racků v lovišti v nejhlubší části krále rybníků provedli zátah rybářskou sítí. Atraktivní podívaná pro diváky potrvá do neděle.

Tradičně jdnou za dva roky o víkendu se na hráz rybníka sjíždí kolem 15 tisíc lidí. Kromě sledování rybářského řemesla je sem láká i ochutnávka rybích specialit a prodej čerstvých ryb.

"Rožmberk je atrakce pro lidi. Už naši předchůdci ale napsali, že dílo lidskému oku lahodí, ovšem z hlediska rybářského je velice pochybné," řekl šéf třeboňských rybářů Jan Hůda.

České moře se vypouští, čili strojí, zhruba dva týdny, záleží na počasí. Pak se diváci mohou stát svědky typické jihočeské podívané.

Uvidí rybáře na pramicích, jim sekundující pěšáky táhnoucí na ramenou síť, takzvaný nevod, kroužící racky, číhající volavky. 'Vařící' hřbety ryb ve zdvihající se síti ok. Jejich vyndavání ze sítě na brakovnu, třídění do jednotlivých kádí na dně u hráze vypuštěného rybníka.

Při zátahu nevodem je možné najednou vylovit 40 až 70 tun ryb z loviště. Podívaná se několikrát opakuje.

"Myslím, že výlov bude dobrý. V uplynulých měsících jsme tady odchytali zhruba 800 metráků ryb, a teď čekáme dolovek 1200 metráků, z toho tisíc kaprů a 200 metráků vedlejších druhů," odhaduje Hůda.

Podle chuti by rožmberského kapra nepoznal. Všechny třeboňské ryby mají vynikající chuť, z velkých i menších rybníků, proto se ho také velké procento vyváží. Přesto je v Česku stále nedoceněný. Dá se přitom upravovat na řadů způsobů.
Podívejte se, jak se na Třeboňsku ryby lovily loni:

Průměrná spotřeba sladkovodních ryb se v Česku loni zvýšila na 1,43 kilogramu na osobu. Proti průměru Evropské unie je ale stále méně než třetinová. Evropský průměr je přibližně pět kilogramů sladkovodních ryb na obyvatele.

Hůda míní, že čerstvé ryby jsou lidem dostatečně přístupné: "Nikdo si nemůže myslet, že do každého krámu, řeznictví nebo potravin, budeme dovážet čerstvé kapry, to není možné, spotřeba ryb je nízká a náklady na dopravu by byly obrovské."

Ve specializovaných prodejnách a na sádkách dostupné podle něj jsou. "Kdyby se ryby na jaře a na podzim prodávaly v kádích na náměstích, nevyprodají se, trpí tam, kdežto na sádkách v haltýřích mají přítok kvalitní vody," vysvětlil. Prodej v exteriérech měst je po hygienické, veterinární i finanční stránce složitý.

Rybník Rožmberk se rozkládá na 647 hektarech. Spolu s Novou řekou ho v 16. století navrhl známý stavitel Jakub Krčín z Jelčan. Budoval se v letech 1584 až 1590.

Sypaná hráz je dlouhá přes dva kilometry, v nejširším místě má v patě až 60 metrů a v koruně 12. Výška hráze je 11 metrů a hloubka vody u hráze 6,5 metru. Běžně zadržuje skoro šest milionů metrů kubických vody. Při povodních čelila hráz 75 milionům kubíků.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy