Rožmberk vydává své bohatství a láká tisíce diváků

ČTK ČTK
12. 10. 2012 12:53
Výnos z výlovu největšího rybníka v ČR není mimořádný, jde však o oblíbenou podívanou
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Třeboň - Pár okamžiků po východu slunce třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberka u Třeboně na Jindřichohradecku.

Nasedli do pramic a za kroužení racků v lovišti v nejhlubší části krále rybníků provedli zátah rybářskou sítí. Atraktivní podívaná pro diváky potrvá do neděle.

Tradičně jdnou za dva roky o víkendu se na hráz rybníka sjíždí kolem 15 tisíc lidí. Kromě sledování rybářského řemesla je sem láká i ochutnávka rybích specialit a prodej čerstvých ryb.

"Rožmberk je atrakce pro lidi. Už naši předchůdci ale napsali, že dílo lidskému oku lahodí, ovšem z hlediska rybářského je velice pochybné," řekl šéf třeboňských rybářů Jan Hůda.

České moře se vypouští, čili strojí, zhruba dva týdny, záleží na počasí. Pak se diváci mohou stát svědky typické jihočeské podívané.

Uvidí rybáře na pramicích, jim sekundující pěšáky táhnoucí na ramenou síť, takzvaný nevod, kroužící racky, číhající volavky. 'Vařící' hřbety ryb ve zdvihající se síti ok. Jejich vyndavání ze sítě na brakovnu, třídění do jednotlivých kádí na dně u hráze vypuštěného rybníka.

Při zátahu nevodem je možné najednou vylovit 40 až 70 tun ryb z loviště. Podívaná se několikrát opakuje.

"Myslím, že výlov bude dobrý. V uplynulých měsících jsme tady odchytali zhruba 800 metráků ryb, a teď čekáme dolovek 1200 metráků, z toho tisíc kaprů a 200 metráků vedlejších druhů," odhaduje Hůda.

Podle chuti by rožmberského kapra nepoznal. Všechny třeboňské ryby mají vynikající chuť, z velkých i menších rybníků, proto se ho také velké procento vyváží. Přesto je v Česku stále nedoceněný. Dá se přitom upravovat na řadů způsobů.
Podívejte se, jak se na Třeboňsku ryby lovily loni:

Průměrná spotřeba sladkovodních ryb se v Česku loni zvýšila na 1,43 kilogramu na osobu. Proti průměru Evropské unie je ale stále méně než třetinová. Evropský průměr je přibližně pět kilogramů sladkovodních ryb na obyvatele.

Hůda míní, že čerstvé ryby jsou lidem dostatečně přístupné: "Nikdo si nemůže myslet, že do každého krámu, řeznictví nebo potravin, budeme dovážet čerstvé kapry, to není možné, spotřeba ryb je nízká a náklady na dopravu by byly obrovské."

Ve specializovaných prodejnách a na sádkách dostupné podle něj jsou. "Kdyby se ryby na jaře a na podzim prodávaly v kádích na náměstích, nevyprodají se, trpí tam, kdežto na sádkách v haltýřích mají přítok kvalitní vody," vysvětlil. Prodej v exteriérech měst je po hygienické, veterinární i finanční stránce složitý.

Rybník Rožmberk se rozkládá na 647 hektarech. Spolu s Novou řekou ho v 16. století navrhl známý stavitel Jakub Krčín z Jelčan. Budoval se v letech 1584 až 1590.

Sypaná hráz je dlouhá přes dva kilometry, v nejširším místě má v patě až 60 metrů a v koruně 12. Výška hráze je 11 metrů a hloubka vody u hráze 6,5 metru. Běžně zadržuje skoro šest milionů metrů kubických vody. Při povodních čelila hráz 75 milionům kubíků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy