Rakušané chválí šumavský park za boj s kůrovcem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 8. 2011 16:23
Rakouským majitelům lesů prý postup české strany ušetřil miliony eur
Foto: Ludvík Hradilek

Vimperk (Prachaticko) - Opatření, která provedla správa Národního parku Šumava na Smrčině, vedla podle Rakušanů k zastavení kůrovcové gradace a šíření lýkožroutů v hraničním pásmu.

Při jednání česko-rakouské komise, která řeší otázku šíření lýkožroutů smrkových na hraničním hřebenu mezi Trojmeznou a Zvonkovou, to řekl správce lesů rakouského kláštera Schlägl Johannes Wohlmacher.

Setkání, které se konalo již počtvrté, se jako obvykle zúčastnili zástupci Správy NP a CHKO Šumava, správci rakouského lesního majetku, zástupce Ministerstva životního prostředí ČR i Jihočeského kraje.

Správa parku na Smrčině nechala od dubna do poloviny července nastojato odkornit na 1300 stromů a dalších zhruba 800 pokácet. Asanací kůrovcové kalamity na české straně hranice tak ušetřila rakouským majitelům lesů miliony eur za stromy, které by lýkožrout jinak zlikvidoval.

"Výsledkem naší vzájemné spolupráce je naprosto zřejmý úbytek stromů napadených lýkožrouty. Zatímco v minulých letech počítali naši sousedé škody na svých majetcích v několika tisících napadených stromů a v milionech eur, je to letos pouze zhruba 250 stromů, které zde kůrovci podlehly," řekl ředitel parku Jan Stráský.

Stráský: Máme co dělat s kalamitou tisíciletí

Experti už v minulém roce tvrdili, že kůrovcová gradace v jihočeské části Šumavy (tedy i na Smrčině) skončila a pokračovat letos bude v západočeské části. S tím nové vedení parku v čele se Stráským nesouhlasilo a vyhlásilo kalamitu tisíciletí.

V dohodě z roku 2009 se česká a rakouská strana zavázaly zabránit šíření kůrovce v dvousetmetrovém pásmu kolem hranic. Letošní dodatek ho pak rozšířil na zhruba půl kilometru.

Podívejte se, jak se na Šumavě proti kácení demonstrovalo:

Smrčina u Lipna s třetím nejvyšším vrcholem Šumavy pokrývá zachovalé horské lesy. Na rakouské straně masivu se nachází vrchol Hochficht se známým lyžařským areálem.

Loni bylo v Národním parku Šumava vytěženo rekordní množství kůrovcového dříví - 347 000 metrů čtverečních. Letos k 26. srpnu to bylo zhruba 174 000 metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy