Jak Standa ke štěstí přišel? Ukáže Korupce po Česku

Domácí Domácí
5. 5. 2011 20:23
Projekt představuje dvacet významných kauz korupce a zpronevěry od roku 1989
Jeden z panelů výstavy Korupce po Česku má název "Jak Standa ke štěstí přišel"
Jeden z panelů výstavy Korupce po Česku má název "Jak Standa ke štěstí přišel" | Foto: www.respektinstitut.cz

České Budějovice - Občané Českých Budějovic mají od úterý 3. května možnost projít si největší české korupční skandály vystavené na panelech na náměstí Přemysla Otakara II.

Zavítala sem totiž putovní výstava "Korupce po Česku aneb Co je doma, to se počítá", kterou pořádá Obecně prospěšná společnost Respekt institut.

Projekt představuje dvacet významných kauz korupce a zpronevěry od roku 1989 a představuje možnosti, kterými lze působit na snižování korupce. 

Jak Standa ke štěstí příšel? Vývoj, poučení i citát

Jeden z panelů má například název "Jak Standa ke štěstí přišel".  Nabízí vývoj kauzy i možné poučení z tohoto případu: "Zveřejňování majetkových poměrů relevantních zástupců veřejného sektoru je preventivní opatření zamezující vzniku korupce."

Součástí panelu je i citace, kterak Stanislav Gross vysvětluje své podnikání: "Snažím se najít místo v normálním životě tak, abych dělal práci, která mě baví, a zároveň vydělal dostatek peněz."

Výstava se dále zabývá tunelováním českých bank v 90. letech, předraženými armádními zakázkami, kauzou biolíh či postavou exministra dopravy Aleše Řebíčka.

Po Budějovicích je na řadě Praha

Výstava bude v Budějovicích k vidění do 17. května, pak zamíří do Prahy. Zde bude k vidění hned o den později. V létě ji zhlédnou například návštěvníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Putovat bude do podzimu tohoto roku.

Na výstavu v jednotlivých městech navazují doprovodné akce, například veřejné debaty s komentátory, odborníky či aktéry kauz.

"Cílem výstavy Korupce po Česku je široké veřejnosti stručně přiblížit významné české korupční kauzy, zrekapitulovat je a zejména pak ukázat, jak jednotlivé případy dopadly," říká koordinátorka Magdaléna Francová z Respekt institutu.

Akce zároveň seznamuje se základními rysy korupčního prostředí v České republice a odkazuje na různé iniciativy, poradny či organizace, které v zemi proti korupci aktivně bojují.

Texty o jednotlivých kauzách vytvořil Respekt institut a elitní reportér týdeníku Respekt Jaroslav Spurný. Doprovází je zpravodajské fotografie a také známé ilustrace dvorního kreslíře periodika Pavla Reisenauera.

 

Právě se děje

Další zprávy