Děti ze ZŠ Máj v Budějovicích prchají před azbestem

Domácí Domácí
29. 11. 2011 7:37
Výuka pro žáky ZŠ Máj I a ZŠ Máj II se přesune do ostatních českobudějovických škol
Českobudějovická základní škola Máj I
Českobudějovická základní škola Máj I | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Oficiální protokol Zdravotního ústavu k měření minerálních a azbestových vláken v budovách základních škol Máj I a Máj II v pondělí odpoledne obdrželi představitelé města. Zpráva potvrdila, že během měření, která se uskutečnila od prvního do čtvrtého listopadu, byly na některých místech škol limitní koncentrace vláken překročeny.

"Vedení města na základě zprávy Zdravotního ústavu rozhodlo, že od pátého prosince se výuka pro žáky ZŠ Máj I a ZŠ Máj II přesune do ostatních českobudějovických škol," uvedl primátor města Juraj Thoma s tím, že toto opatření se nedotkne prvňáčků a druháků. Pro ty bude výuka zajištěna v takzvaném Domečku v sousedství májských škol. Vedení waldorfské základní školy již je předběžně dohodnuto na dočasném azylu v prostorách mezinárodní školy v Hluboké nad Vltavou.

"Během zítřejšího dne (29.11.) dokončíme plán rozmístění jednotlivých tříd do pěti základních škol na území města. Dopravní podnik má rovněž za úkol připravit organizaci odvážení dětí z Máje do těchto škol a zpět na sídliště," upřesnil náměstek primátora Petr Podhola. "Pro všechny děti pochopitelně v náhradních školách zajistíme stravování, družina bude standardně fungovat v Domečku," dodal Podhola.

V pondělí a úterý vedení škol zajistilo pro děti náhradní program. Ve dnech 30. listopadu až 2. prosince budou vyhlášeny dny ředitelského volna.

S konkrétním plánem organizace výuky vedení města seznámí veřejnost nejpozději ve středu, a to prostřednictvím médií a webových stránek magistrátu www.c-budejovice.cz, kde zájemci rovněž najdou kopii protokolu Zdravotního ústavu.

Dědictví komunistické éry: boletické panely

V letních měsících byly při zateplování budov základních škol Máj I a Máj II odstraněny původní obvodové dílce takzvané boletické panely. V šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století zaznamenaly velkou popularitu. Lidé je znají z administrativních budov, školských, zdravotnických i nákupních středisek.

Právě při rekonstrukci se azbestová vlákna dostala do prostor. Ty teď bude nutné sanovat. Měření v září a říjnu podle vedení města škodlivé látky neprokrokázala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy