Booming China becomes key market for Czech Skoda Auto

Aktualne.cz
13. 12. 2010 12:51
China's car sales expected to rise on 18 mil in 2010. Skoda will have its fair share
Foto: Škoda Auto

Beijing/Shanghai - Car sales in China are expected to rise on 18 million this year. Only in the first 11 months of 2010, 16.4 million cars were sold in the Middle Kingdom, according the China Association of Automobile Manufactures

In November, the association's estimated that the number of cars sold in Chine would be one million less.

The bullish car sales numbers are just one of several recent signs that the booming Chinese economy is far from slowing down, and that Chinese leaders will have to try hard to prevent it from overheating.

Skoda, a Czech car manufacturer and a subsidiary to Germany's Volkswagen, wants to have its fair share of this emerging market. Skoda announced that in 2013, it will start to manufacture its compact SUV Yeti in its factory in Shanghai.

Read more: Tatra to sell trucks and military vehicles to Russia

China's demand rose by 83 percent

Skoda's interest in China is understandable. In the first half of 2010, the Czech carmaker sold 378,747 cars - 15 percent more compared to the previous year. This was above all thanks to the Chinese demand, which rose in the first months by 83 percent in a year-to-year comparison.

Between January and June 2010, the Chinese bought more than 84,000 Skoda cars, and their appetite is still growing. In July, they bought 15,000 cars - an increase by a more than 50 percent   compared to the previous year. In August, the Chinese bought nearly 56,000 Skoda cars, which means a year-to-year increase of 11.5 percent.

"In China, our sales broke the barrier of 100,000 cars. We are particularly happy about the increasing interest of customers in our Skoda GreenLine models," new head of the carmaker Winfried Vahland said in August.

Read more: Skoda with new CEO to help VW become biggest carmaker

China has already overtaken the USA in its position of the largest car manufacturer, by selling 13.65 million cars this year, which means a staggering year-to-year increase of 46 percent. The production grew year-to-year by 48 percent, with 13.79 million manufactured cars.

Read more: Going with the wind. Czechs export to Russia, China

Yeti goes to China

In spite of this growing competition, Skoda's breathing space in China is still comfortable. If China's car sales indeed reach the estimated 18 million, it will be a year-to-year sales growth of 30 percent.

Skoda Yeti is already the fourth Skoda model to be produced in China.

"Companies Skoda Auto and Shanghai Volkswagen are successfully cooperating ever since the Skoda brand came to China in 2006 and experienced a quick and significant growth there," president of Skoda China Alfred Rieck said. According to Rieck, the production of Yeti in Shanghai reflects the long-term interest of Skoda in the Chinese market.

Emerging markets such as China or India will guarantee the growth of Skoda's sales in the years to come, and it is likely that the target yearly production of 1.5 million cars will be reached before the year 2020, as planned by Winfried Vahland.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 32 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy