Skoda with new CEO to help VW become biggest carmaker

Aktualne.cz
1. 9. 2010 17:21
Skoda expected to focus more on emerging markets, electric cars
Foto: Radek Pecák

Mladá Boleslav - Škoda Auto, a Czech carmaker and a subsidiary of the Volkswagen group, has survived the financial crisis with no significant difficulties, thanks to the car scrapping scheme in Germany and Chinese demand.

However, in the following months, Škoda is likely to undergo the most significant changes since it was bought by Volkswagen in 1991. The reason is Winfried Vahland, Škoda's new chairman appointed by Volkswagen, formally assuming his post today, on 1 September 2010.

Read more: Škoda Auto will curb production over low demand

Personal changes

Vahland has a reputation of being willing to turn his visions into reality even at the cost of replacing key officials. And really, since April 2010, Škoda's employees are getting used to new faces - economic director Winfried Kraus and production director Michael Oeljeklaus, who previously worked on the same post for Volkswagen in Shanghai, China

In addition, Peik von Bestenbostel was appointed a new chief of internal communications today - until now, he has held the same post for the whole Volkswagen Group. Also, Jürgen Stackman will become a new marketing and sales director - he has had the same position in Ford's European central.

Read more: New Škoda Superb officially introduced in Geneva

Another changes are likely to come soon.

More prestige, more responsibility

The arrival of such experienced managers means two things. The Czech car manufacturer is going to become a more prestigious brand within the Volkswagen empire, but it will also have to contribute more to the group's overall target, which is nothing less than becoming the world's biggest carmaker by 2018. 

Škoda's new chairman is fully supported by Volkswagen's head Martin Winterkorn. "Winfried Vahland has been instrumental in making China Volkswagen's second home market," Winterkorn said. 

So far, Vahland's business plan is not known yet. However, Vahland is known as an avid supporter of electric cars - although no VW electric cars are sold in Europe or the United States, Vahland has introduced a new electric model E-Lavida designated exclusively for the Chinese market. This can mean that Škoda will start to manufacture electric cars or other ecological models, for example in its factory in Vrchlabí, North Bohemia, whose production capacity is currently not being fully used.

Also, it is sure that Škoda will be selling more and more of its products to Russia, India and China, which together with Brazil constitute the so-called BRIC group of four emerging markets with enormous growth potential. This means that Škoda will have to come up with completely new models designed exclusively for these markets.

At the same time, the executive director of Volkswagen in Russia, Czech Martin Jahn, was appointed a director responsible for sales to companies for the whole Volkswagen Group. Jahn is an ex-deputy prime minister for economy, he was also a member of a special economic advisory board for the government of Mirek Topolánek (2006-2009).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy