První Noční hlídka: Experiment začíná

Redakce DOM
31. 3. 2006 7:05
EXPERIMENT - Redakce Aktuálně.cz se pokusila nabídnout jiný pohled na zprávy z oblastí, jimiž se už třetí den valí velká voda. S pomocí vás, čtenářů.
Spící muži zákona.
Spící muži zákona. | Foto: Jiří Franěk

Protože jsme zpravodajský deník, chtěli jsme lidem v krizových oblastech pomáhat novými zprávami. Jsou z období, v němž média obvykle mlčí - z noci. A netvořili je profesionální novináři, ale naše dočasná "Noční hlídka".

Sestava čtenářů, která se snažila v noci ze čtvrtka na pátek zachytit on-line zpravodajství "po setmění". Akce "Noční hlídka" byla v pátek ráno v 7:00 prozatím ukončena - PODROBNOSTI o projektu najdete ZDE.

18:38

Mezi prvními na výzvu Aktuálně.cz zareagoval Vašek ze Soběslavi. Poslal fotografie Černovického potoka, který městem protéká. (Prohlédněte si je vedle v galerii.) "Přitéká z polí a v současné době jeho hladina opadla o cca 8 cm. Průtok se snižuje, ale záleží na Lužnici, jaký bude odtok. Podle aktuálního hlášení v Soběslavi - po poradě povodňové komise - má řeka Lužnice nadále stoupat. Hlavně v noci, zítra ráno a přes den - a to nejméně o 40 cm."

19:30

Obyvatelka Přerova Hanka Zdráhalová nám píše: "Právě před malou chvíli zrušil starosta Přerova - live v přerovské kabelové televizi - třetí stupeň povodňové aktivity a vyhlásil stupeň druhé povodňové aktivity."

20:00

Stoupající hladina Labe v Ústí nad Labem.
Stoupající hladina Labe v Ústí nad Labem. | Foto: Honza Zavřel

Již před osmou hodinou večerní nám píše Honza Zavřel z Ústí nad Labem a posílá sérii fotografií rozvodněného Labe.

Labe nyní stoupá o 3 centimetry za hodinu. Odborníci však varují, že kvůli upouštění Vltavských kaskád se může hladina ve městě vyšplhat až na devět metrů. Své domovy musí opustit obyvatelé domků, které těsně sousedí s vodním tokem.

21:03

Z Moravy se hlásí Dominik Boček: "Rozvodněná řeka Morava stále víc a víc ohrožuje lidi v Uherském Hradišti a okolí. Je hlášeno, že v Jarošově u Uherského Hradiště jsou zatopená jatka a jejich okolí. Přítoky do řeky Moravy z východu velmi rychle opadávají. Vzhledem k vzestupu hladiny řeky Moravy doporučujeme obyvatelům v záplavových oblastech, aby počítali s možností evakuace, připravili si evakuační zavazadla a zabezpečili svá obydlí a domácí zvířata. O vyhlášení případné evakuace budou všichni informováni s dostatečným předstihem. Na základě zkušeností s rozsáhlou povodní v roce 1997, kterou máme všichni v živé paměti, budeme volit opatrnější přístup a s případnou evakuací nebudeme zbytečně otálet."

21:08

Rozvodněná Nežárka ve Veselí nad Lužnicí.
Rozvodněná Nežárka ve Veselí nad Lužnicí. | Foto: Martin Šeda

Martin Šeda z Veselí nad Lužnicí posílá záběry Bechyňského potoka a řeky Nežárky: "Fotky jsou upravené, s vyznačením původního toku..."

21:14

A znovu Dominik Boček z Hradišťska: "Zatím jsou podél řeky v centru Uherského Hradiště rozmístěny na vytipovaných místech barikády z písků a hasiči dnes uvolňovali zaseklé nečistoty, které byly na pilíři mostu, jenž spojuje UH a Staré město. Lidé se strachem v očích sledují stále narůstající řeku.

21:17

Je tu Pavel Jirásek s dobrou radou pro řidiče v Praze a okolí: "Chci jenom upřesnit informaci z Prahy 6 a Roztok. Objízdná trasa z Roztok (Roztocká) přes Suchdol, která je stále všude udávaná, je po uzavření Podbabské nesmyslná. Správně má být změna Suchdol + Roztoky přes Horoměřice na Evropskou. Obdobně i Lysolaje a ostatní postižené oblasti v okolí."

21:25

Čtenář David Macháček z Pardubic hlásí: "Hladina Chrudimky v Pardubicích ve srovnání s odpolednem viditelně poklesla a to přibližně o čtvrt metru. V ulicích na obou březích nic nenasvědčuje tomu, že by se před nastupující nocí lidé obávali, že voda vtrhne do města. Auta parkují na obvyklých místech."

21:46

Další zprávy z Hradiště od Dominika Bočka: "Právě dosychají chodníky a cesty po mrholení, které bylo v odpoledních hodinách. Myslím, že kvůli tomuto dešti se voda moc nezvedla. Policisté neustále kontrolují celé město a hlavně řeku Moravu. A město uveřejnilo na www.mesto-uh.cz pokyny pro evakuaci."

21:54

Bechyňský potok ve Veselí.
Bechyňský potok ve Veselí. | Foto: Martin Šeda

S nočním zpravodajstvím pomáhá i Alena Kubíčková z Českých Budějovic, která bydlí s přítelem v blízkosti Vltavy. "Řeka je prý na druhém stupni povodňové aktivity. Dnes se mi zdálo, že trochu klesla... Lidé od řeky Malše v Havlíčkově kolonii v Českých Budějovicích se bojí nejvíc toho, že začnou více upouštět nádrž Římov. Pracuji tam v obchodě a lidé mi sdělují, jaké mají obavy. Nádrž Římov totiž způsobila v této čtvrti rozsáhlé povodně v roce 2002. Samozřejmě máme strach i my u řeky Vltavy. Ale snad už bude situace klidnější, neprší."

22:04

Podvečer v Plané nad Lužnicí
Podvečer v Plané nad Lužnicí | Foto: Slávek Hora

Slávek Hora posílá několik fotografií z Plané nad Lužnicí z dnešního podvečera. Právě tady je situace velmi vážná; řeka zaplavuje rekreační objekty v okolí a dostává se i do obytných prostor. Konkrétně u Plané již zatopila na 250 chat, několik rodinných domů, podnikatelské prostory i sportovní areál v nedaleké Soběslavi a rekreační objekty v Sezimově Ústí. Podle ČTK je ve Veselí nad Lužnicí připravena armáda k případné evakuaci obyvatel několika ohrožených domů.

22:08

Vltava v Kralupech ve čtvrtek po šesté hodině večerní.
Vltava v Kralupech ve čtvrtek po šesté hodině večerní. | Foto: Jarda Knoška

"V Kralupech nad Vltavou byl právě vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity," sděluje Jarda Knoška z Kralup.

22:19

Ozval se Bohdan Štěpánek z Olomouce: "Hladina řeky Moravy v Olomouci za poslední hodinu znovu stoupla o dva centimetry. Tentokrát se vodní hladina zastavila na 463 cm. Řeka Morava v Olomouci zatím nenapáchala větší škody, ale stále platí upozornění Povodňové komise města Olomouce na zvýšenou možnost zatopení zejména suterénních prostor vlivem průsaků spodní vody a z kanalizace. Situaci mohou v noci a zítra negativně ovlivnit dešťové srážky, které ve své výstraze avizuje Český hydrometeorologický ústav."

Koryto řeky Moravy v centru Olomuce.
Koryto řeky Moravy v centru Olomuce. | Foto: Bohdan Štěpánek

Také zprávy z tamního krizového štábu popisují už jen pozvolný nárůst hladin řek v Olomouckém kraji. Stupeň ohrožení platí na Moravě právě v Olomouci, dále v Moravičanech a Třebůvce v Lošticích na Šumpersku.

22:20

Vojta Borkovec posílá své pohledy ze Svádova u Ústí nad Labem.

Pohled na řeku ve Svádově u Ústí nad Labem.
Pohled na řeku ve Svádově u Ústí nad Labem. | Foto: Vojtěch Borkovec

22:22

Ozval se Jakub Novák, který posílá informace z oblasti pod bělovským jezem u Otrokovic. "Morava se tu vylila jen do chatařské oblasti, ale byl zatopen také jeden trvale osídlený dům, který je tamtéž. Voda stále ještě pozvolna stoupá. Město Otrokovice se zatím nezdá být díky povodňovým ochranám ohroženo."

22:25

Zpráva z Troubek: "Silnice Tovačov - Troubky je už zase průjezdná. Před chvílí jsme se vrátili z obhlídky a je vidět i pokles vody na zatopených polích (z řeky Moravy). K večeru trochu sprchlo, nyní beze srážek." Podepsána M. Trnkalová, Tovačov.

22:35

Šeření na Kroměřížsku.
Šeření na Kroměřížsku. | Foto: Lada Melichárková

V Kroměříži sahá voda těsně pod hlavní most přes řeku Moravu, píše v obsáhlé zprávě Lada Melichárková. "Před Kroměříží se řeka vylila v místech mezi obcí Skaštice a městem Chropyně, dále pak kolem obce Plešovec, která byla ničivými povodněmi postižena v roce 1997. Řeka také ohrožuje město v lokalitě Horní a Dolní zahrady, kde nechala městská rada v podvečer navést velké množství zeminy ke zpevnění břehů řeky Moravy. Přímo ve městě, v místech, kudy řeka protéká, se podle Lady Melichárkové drží řeka zatím jěště v korytě, ale hrozí vylití do areálu Podzámecké zahrady, kde se nachází spousta vzácných stromů, které byly hodně poškozeny již při záplavách v roce 1997.

Kroměříž v noci.
Kroměříž v noci. | Foto: Zdeněk Červík

"Dále pak je ohrožen hlavní silniční most přes řeku, most K.Rajnocha, na kterém byla při posledních povodních porušena statika. Na pěší lávce přes Moravu, která se nachází nedaleko tohoto mostu, bylo odřezáno zábradlí a lávka byla pro veřejnost uzavřena.Co se týče oblasti za Kroměříží, tam se řeka vylila z břehů vedle obcí Střížovice, dále pak Kvasice, kde zatopila část zámeckého parku a celé fotbalové hřiště s přilehlými budovami, dále se pak rozlila mezi stromy a do polí k sousední obci Tlumačov."

22:39

Honza Trávníček z Brna zdraví všechny na Aktuálně.cz. "Alespoň jedna dobrá zpráva - Svitava v Brně začala kolem poledne zvolna klesat - hladina šla dolů o 25 cm. V 19 hodin se pokles zastavil, od té doby stagnace - 3 stupeň povodňové aktivity trvá. Průtok je aktuálně přibližně na úrovni 10-leté vody. I přes pokles v Brně stále platí v Letovicích na horním toku 2. SPA a řeka tam přestala klesat.

22:43

Dobrý večer, byl jsem ještě před osmou na pracovišti ve škole, tohle je poslední obrázek. Jsem zvědav, jak to bude vypadat ráno... Slávek Hora
Dobrý večer, byl jsem ještě před osmou na pracovišti ve škole, tohle je poslední obrázek. Jsem zvědav, jak to bude vypadat ráno... Slávek Hora | Foto: Slávek Hora

Znovu se ozval Vašek ze Soběslavi: "Situace je stabilizovaná, průtok na vodočetu v Klenovicích hlásí 3,75 - to je oproti odpoledni o 1 cm méně. Situace se uklidnila, což se předpokládalo (vzhledem k tomu, že u nás ani v okolí Soběslavi neprší). Hladina stoupne až po příchodu vlny, která jde z upouštěného Rožumberka, takže zatím se předpokládá setrvalý stav a klid. Město se pomalu ukládá ke spánku s očekáváním nejasných zítřků. Díky bohu, jak jsem psal, neprší. Uvidíme co přinese čas. Voda nám to už ukazuje..přinesla pohromu."

23:05

Pískovna u Roudné u Soběslavi.
Pískovna u Roudné u Soběslavi. | Foto: Alena Kubíčková

Znovu se ozvala Alena Kubíčková z Budějovic: "Mám informace z obce Roudná u Soběslavi, ležící za Klenovicemi. Řeka tam zaplavila okolní louky a byli tam nuceni prokopa cestu z řeky Lužnice do místní pískovny, aby se zvětšila její kapacita a nezaplavilo to domy poblíž. Místní kiosek u jezu, který funguje pouze v létě pro vodáky, je již zaplaven kousek pod střechu. A k prvnímu domu blízko řeky prý zbývá jen něco málo metrů. Chatová oblast lemující koryto řeky je již komplětně zaplavena."

Alena Kubíčková dodává, že se lidé v místě obávají průsaků spodní vody - stejná věc se stala již v roce 2002. "Čistička odpadních vod je již zřejmě odstavena, protože tam je voda až za jejím plotem. A voda je také již jen těsně u silnice na Doubí. Jinak to prý zatím není tak hrozné jako v roce 2002... Přeji klidný večer a noc všem."

23:06

Záběry z Ostravy-Koblova.
Záběry z Ostravy-Koblova. | Foto: Ondřej Kořínek

Ozval se Ondra Kořínek z Ostravska. Posílá fotografie z Ostravy - Koblova, kde pozvolna opadá Odra.

23:08

Situace v Roudnici nad Labem byla před jedenáctou hodinou večerní o něco lepší - ve srovnáním s povodněmi v roce 2002, píše Filip Uzel. "Za poslední den voda stoupla cca o 20-60 cm. Ráno voda zaplavila venkovní koupaliště, z části krytý bazén a sportovní areál "Pod lipou", kde je také nově zrekonstruovaný fotbalový areál za zhruba 20 milionů korun. Voda stoupá rychle, zaslechl jsem zde i pár němců (že by zase povodňoví turisté?)."

23:19

Říčka Kyjovka.
Říčka Kyjovka. | Foto: Josef Bayer

Josef Bayer z Mutěnic posílá fotografie říčky Kyjovky, která se: "Taktéž změnila v pěknou řeku (viz foto)." Kyjovka se podle aktuálních zpráv místního krizového štábu sice rozlévá z koryta, zatím ale zásadně nerozvodňuje řeku Moravu, do které se vlévá. Morava se vylývá z koryta zejména v oblasti lužních lesů kolem národního památníku v Mikulčicích, voda odtéká směrem na Lanžhot. Ohrožuje i Moravskou Novou Ves, Kostice, Tvrdonice a Týnec.

23:21

Mlékojedy u Litoměřic.
Mlékojedy u Litoměřic. | Foto: Jindřich Smetana

A dorazily další fotografie. Jindřich Smetana posílá záběry z Litoměřicka, které nafotil ve 22,45. "Hladina Labe stoupá o trochu rychleji než přes den. Na fotografiích je vidět obec Mlékojedy. Voda se pomalu, ale jistě blíží k obytné části obce, kde zatím zaplavila garáže. Též se voda prosakuje na fotbalové hřiště. Pokud stoupne hladina o jeden metr, bude většina domů pod vodou. Obyvatelé obce stále chodí kontrolovat stav vody." 

23:28

Již podruhé se ozývá Honza Trávníček z Brna: "Ve 20 hodin byla znovu překročena hranice 3 stupně povodňové aktivity na Balince před soutokem s Oslavou. Od večerejšího večera do dnešního poledne Balinka klesla o více než metr (na 170cm). Teď už hladina zase překročila dva metry. Kolem třetí hodiny odpoledne začla znovu zvolna stoupat i Oslava v Meziříčí (2cm za hodinu). Vývoj v povodí Oslavy může hodně ovlivnit situaci v Ivančicích a dál na Jihlavce. Další podstatný přítok Jihlavky je Rokytná - v Moravském Krumlově klesá od odpoledne zhruba 2-3 cm za hodinu. Stále tam ale platí 3 SPA."

23:35

Řadové domky u řeky v Plané nad Lužnicí.
Řadové domky u řeky v Plané nad Lužnicí. | Foto: Andrea Jiroušová

Hlásí se jižní Čechy a Andrea Jiroušová, která do redakce Aktuálně.cz posílá své fotografie. Zachycují například měřící tyč v řece, která je již vidět jen díky vírům kolem ní. Anebo záběr žadových domků u řeky v Plané nad Lužnicí, které leží napravo od hlavní silncie z Plané na České Budějovice. "Hladina stoupala pomalu ale jistě. Někteří domorodci "zdrchaně" prohlašovali, že další povodeň čekali nejdřív za 50let. V roce 2002 měli vodu i v prvním patře domu! A mimochodem - na mostě z Plané nad Lužnicí směr Soukeník a Želeč je už také odřezané zábradlí, je tam hlídka policie a voda jen tak tak protéká ještě pod mostní konstrukcí :( "

23:37

Situace v Děčíně.
Situace v Děčíně. | Foto: Tomáš Brotánek

Prozměnu Sever. Přicházejí fotografie z Děčína od Tomáše Brotánka. "Situace je tady docela vypjatá - i když z různých stran můžeme slyšet, že v povodí Labe není situace kritická..." Podle krizového štábu dosud voda zaplavila na Děčínsku silnici do Dolního a Horního Žlebu, cestu mezi Nebočady a Kakuby, komunikaci do obce Těchlovice a staroměstké nábřeží v Děčíně. Říčka Kamenice se vylévá z břehů v Hřensku. Na Litoměřicku je uzavřen úsek mezi Křešicemi a Záhořany a trasa mezi Terezínem a Českými Kopisty, kde hasiči odčerpávají vodu a hadice mají přes silnici.

23:40

Řeka Jihlava v Třebíči.
Řeka Jihlava v Třebíči. | Foto: Radek z Třebíče

"Na záběru je řeka Jihlava protékající městem Třebíč," píše Radek z Třebíče. Děkujeme za noční záběr! Z aktuálních informací krizových štábů vyplývá, že na Jihlavě dosud platí - od Dvorců až po Třebíč - nejvyšší stupeň povodňové pohotovosti.

23:41

Uherské Hradiště se chystá na možný příchod velké vody. Už během odpoledne byla částečně zaplavena čtvrť Jarošov. A právě odtud pocházejí záběry od Pavla Fikaňi. Voda v Jarošově již částečně zaplavila areál soukromé firmy. Hasiči zde vodu čerpali, až dokud se jim pokazilo speciální čerpadlo.

Odčerpávání vody z Jarošova.
Odčerpávání vody z Jarošova. | Foto: Pavel Fikaňa

"Na místo jsme pak vyslali čtyři jednotky dobrovolných hasičů, kteří čerpání obnovili," uvedl čerpání obnoví," uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

23:56

Znovu se ozval Honza Trávníček z Brna. "Tentokrát o Svratce. Situace je daná přítokem do brněnské přehrady. Voda přetéká (přes bezpečnostní přeliv). I když stále ještě pouští míň vody, než Svratka dodává, vývoj odtoku reaguje prakticky okamžitě na přítok. Přítok do brněnské přehrady (Veverská Bitýška) - 30.4 ve 2 hodiny v noci kulminace (342 cm) potom nastal pozvolný pokles. Ten se ale zastavil v 19 hodin a stav zůstává kolem 310 cm (přibližně 130 m3/s). Odtok z přehrady: Podobný průběh, odtok byl v 21 hodin asi o 20 m3/s menší než přítok."

0:01

Noční Labe v Děčíně.
Noční Labe v Děčíně. | Foto: Tomáš Brotánek

Tomáš Brotánek z Děčína, který již posílal záběry Labe, se rozhodl pořídit pro deník Aktuálně.cz co nejaktuálnější foto. "Vydal jsem se vyfotit Labe, jak vypadá právě v této chvíli a musím říci, že se opět zvedlo o nějakých 10cm. Na pár fotkách, ze kterých si možná nějakou vyberete, je vidět, že již moc nechybí a Smetanovo nábřeží začne zaplavovat voda. Podle mě taktéž do rána bude zatopena ulice Labská v Děčíně 1," soudí Brotánek.

0:51

Honza Trávníček posílá čerstvé počasové zpravodajství. "Stav srážek k půlnoci: V Krušných horách, Českém lese a na větší části Šumavy prší , další pásmo srážek je na linii Praha, Benešov, Jindřichův Hradec. To vše postupuje k východu. Podle aktuálně přístupných výstupů z numerických modelů by nejvyšší úhrny měly být na horách a to hlavně v Čechách (snad přes 20mm/24 hodin). První přeháňky už i na Vysočině."

0:52

Jez v Hodoníně.
Jez v Hodoníně. | Foto: Pavel Josef Buchta

Do redakce Aktuálně.cz píše vůbec první zpravodaj z Hodonína. "Posílám vám foto z Hodonína z Baťova kanálu a jezu v Hodoníně," píše Pavel Josef Buchta. "Fotky byly pořízeny v 23:45. Jinak průjezd k jezu automobilem je uzavřen, hostinec si odvezl nejcennější vybavení. Lidé i v tuto hodinu chodí kontrolovat řeku."

1:11

"Právě jsem se vrátil z obhlídky řeky Moravy v Olomouci," hlásí Bohdan Štěpánek. "Voda opět stoupla ze svých 463cm, které byly zaznamenány v 22:00, na 470cm. Ve všech místech Olomouce, kde se měří hladina vodního toku, hlídkují policisté a občané, kteří chodí pravidelně kontrolovat řeku. Řeka Morava zaplavila zahrádky, které leží na břehu řeky. Také nadále zůstává uzavřena silnice II/570, spojující ulici Dolní Novosadskou s ulicí Šlechtitelů ve směru na Holici."

1:15

Lužnice v Plané.
Lužnice v Plané. | Foto: Tereza Pastuchová

Tereza Pastuchová posílá další obrázky z Plané nad Lužnicí. A také upřesňuje informace o situaci s mostem v Plané nad Lužnicí: "A. Jiroušová v příspěvku píše, že je již odřezané zábradlí. Právě jsme se vrátily z noční procházky a zábradlí je stále na svém místě!!!"

1:31

Přichází série fotografií z podvečerní Prahy. Martin Rom na nich zachytil pražský Braník, Modřany a Vrané nad Vltavou.

Vrané nad Vltavou Elektrárna (přehrada).
Vrané nad Vltavou Elektrárna (přehrada). | Foto: Martin Rom

Mimochodem, Vrané je jedním z míst, kde energetická skupina ČEZ přerušila - kvůli záplavám - dodávky elektřiny. Bez proudu se tu ocitla čerpací stanice, čistírna odpadních vod a bouda převozníka. Ve středních Čechách se pak přerušení dodávek týkalo hlavně chatových oblastí, a to v oblasti Kakosův mlýn, Hvozdec-Vrabčí Brod, Libež, Kácov, Malovidy-Vrábov, Ledečko nad Sázavou a Ohrobec-Jarov.

1:40

Honza Trávníček je neúnavný, drží pravou noční hlídku. Právě hlásí: "Zatím poslední zveřejněná modelová předpověď vodního stavu na stránkách ČHMÚ pro Labe v Ústí nad Labem je ze čtvrtka 10:30 - 1. dubna v 7 hodin ráno má podle této předpovědi Labe dosáhnout průtoku přibližně 2550 m3/s (stav 871 cm)." A Honza Trávníček dodává: "Situace v povodí Labe o půlnoci - Ústí nad Labem 2110 m3/s, Přelouč 601 m3/s (pravděpodobně se zde blíží kulminace - na profilu v nedalekých Němčicích už se nárůst průtoku zastavil)."

1:50

Střekovské nábřeží v Ústí nad Labem.
Střekovské nábřeží v Ústí nad Labem. | Foto: Vojta Berkovec

Vojta Berkovec, který večer posílal snímky z ústeckého Svádova, stále ještě hlídkuje. Posílá noční noční fotoreportáž z Ústí nad Labem. "Situace v Ústí se stále zhoršuje, navíc před malou chvílí začalo pršet. Na střekovském nábřeží se zpevňují protipovodnové hráze. Po celém Ústí jezdí hlídky policejních vozů."

2:13

Spící muži zákona.
Spící muži zákona. | Foto: Jiří Franěk

Jiří Franěk z Prahy pořídil "ve spěchu a ze skrytého prostoru" chuťovku. "Fotografie byla pořízena v 1.24 hodin na Libeňském ostrově v Praze 8 na příjezdové cestě k zahrádkářské kolonii, loděnicím a Lanovému centru, které je v majetku Magistrátu Prahy 8. Posádka vozidla zde zajišťuje příjezdovou cestu pro případné zabránění vjezdu vozidel do zakázané povodňové zóny. Zároveň hlídá, aby nedocházelo k rabování cizího majetku. Okolo spících policistů projela tři vozidla, z nichž jedno mělo hlučnost jako nákladní vozidlo Aviia a ani toto je neprobudilo."

3:16

Pavel Josef Buchta v Hodoníně drží noční hlídku a právě referuje: "V Hodoníně se zatím řeka Morava drží na sedmi metrech a práve teď začíná pomalu pršet."

3:41

Honza Trávníček se nad meteorologickými mapami pokusil na žádost Aktuálně.cz o odhad, jak se bude povodňová situace vyvíjet dál. "Vzhledem k předpokládanému vývoji srážek se pokusme odhadnout vývoj na pátek ráno. Z čeho vycházíme:
Poklesy na horních a středních tocích, nárůst na dolních. Krize na dolním toku Labe, v povodí Labe (Mrlina, Orlice...), Lužnice, Moravy, dolní Sázavy, dolní Odry. Srážky spadnou v podobě deště i v nejvyšších polohách - kde také zůstalo nejvíc sněhu (pod 500-600 m n. m. sníh už skoro není). Právě sem budou navíc soustředěny nejvyšší úhrny. Krajina je "nacucaná", i menší srážky stačí k nárůstu průtoků," shrnul informace Trávníček.

Vodohospodáři hlásí, že hladina Lužnice by se mohla zvednout ještě o 40-80 centimetrů. Starosta Chramosta říká: "O dalších opatřeních se rozhodne ráno."
Vodohospodáři hlásí, že hladina Lužnice by se mohla zvednout ještě o 40-80 centimetrů. Starosta Chramosta říká: "O dalších opatřeních se rozhodne ráno." | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

A možný vývoj? "V povodí Labe se situace částečně zhorší. Mohou stoupat (nebo alespoň přestanou klesat) i horní toky (Krkonoše, Jizera, povodí Orlice. Na Metuji (Maršov, Krčín) 1, možná i 2 stupeň povodňové aktivity. Dolní tok pokračující pomalý růst. Zatím poměrně klidné Pošumaví, horní Otava, horní Blanice a toky nad Lipnem čeká dost možná nárůst. Pravděpodobně znovu zhoršení na horní Lužnici a Nežárce - dolní Lužnice může být kritická ještě dlouho (ještě na začátek příštího týdne). Další růst Moravy od Olomouce dolů (včetně). Dyje - problémy ve Znojmě, před Vranovem pokles. Pokračovat bude velká zátěž na Vltavskou kaskádu a Nové mlýny. Praha stále těsně pod 1500 m3/s."

3:41

Povodně v Uherském Hradišti - noční pohled na Rybárny
Povodně v Uherském Hradišti - noční pohled na Rybárny | Foto: Vavi

Čtenář, který se podepsiuje Vavi, posílá stručný popis situace v Uherské Hradišti: Hladina řeky stále mírně stoupá (asi o 2,5 cm za hodinu). Rezerva na levém břehu je přibližně kolem 1 metru, na pravém břehu je to o něco méně. Na hrázích jsou vytvořeny bariéry z pytlů s pískem. Lidé znepokojeně sledují stav řeky. Silniční most spojující Uh. Hradiště se Starým Městem je průjezdný. U pilířů nejsou žádné néčistoty, rezerva je ještě max. asi 0,75 metru. Na Baťáku je uzavřeno zdymadlo, aby se hladina v kanále dále nezvedala. Pěší mosty jsou zcela bez problémů - žádné nánosy, větší rezerva. U železničního mostu je rezerva největší, pouze je zatopena cesta pod mostem. Pole u cyklostezky vedoucí do Starého Města jsou zatopena. Hráze jsou již citelně podmáčené (velmi měkká půda), snad to vydrží.

Povodně v Uherském Hradišti - břeh u pěšího mostu
Povodně v Uherském Hradišti - břeh u pěšího mostu | Foto: Vavi

3:50

"Dobré ráno a celý dnešní den přátelé," píše ve svém raportu Martin Kalmus z Uherského Hradiště. "Udělal jsem si přestávku a byl se podívat u řeky. Myslím, že se nic nezměnilo; podle schodů, které jsou laickým vodítkem k výšce hladiny Moravy, voda nestoupá. Z řeky jde respekt, ale město klidně spí. Davy fanoušků už nekorzují kolem našeho mostu do "Staráku" (most, který spojuje Uherské Hradiště a Staré město). Čeká nás snad pokojné ráno a poslední pracovní den. Neprší. Jsem optimista tak nám všem v celé zemi držím palce. Povodním vzdor a kalné vodě zvlášť."

4:43

"Pragocentrická" informace z Aktuálně.cz :) - V Praze je pošmourno, vlhké chodníky... Čekáme, jestli se naplní některé odhady a na jihu Čech se znovu rozprší. Brzo ráno má znovu jednat magistrátní povodňový štáb.

5:57

S první ranní zprávou se přihlásil opět Vašek ze Soběslavi: "Stav vody poklesl na vodoměru v Klenovicích o 1 cm, situace je nadále stejná, jako byla včerejšího odpoledne. Voda dosahuje k původním hradbám města, takže je zatopená část města těsně za hradbami okolo potoka zv. Černovický. Samotné město strávilo poklidnou noc, nic zvláštního se neudálo. Aktuální servis: Silnice I. tř. E-55 průjezdná bez omezení, neprůjezdná odbočka do Bechně, kde protéká na krátkém úseku silnice voda. Průjezdné přes Dráchov po silnici II. tř. V noci trochu zprchlo, žádné podstatné srážky. Zataženo v současné době neprší."

6:56

Hana Štefanová ze Stříbra píše: "Je 31.3.06  - 6 .45 - Stříbro -  prudký děšť. Mže byla ještě včera ve svém korytě, ale chybí málo, aby se vylila."

  • JE RÁNO, HLÍDKA KONČÍ. Redakce Aktuálně.cz děkuje všem, kteří pomohli s nočním zpravodajstvím. O další noční hlídce rozhodne aktuální vývoj počasí.
 

Právě se děje

Další zprávy