Protesty vědců popudily premiéra, přestal s nimi jednat

Josef Tuček
8. 10. 2009 19:35
Jan Fischer nepřišel na slíbenou debatu s představiteli české vědy
Demonstrace na podporu vědy se uskutečnila v úterý v Praze.
Demonstrace na podporu vědy se uskutečnila v úterý v Praze. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Neúspěchem skončila plánovaná čtvrteční schůzka představitelů české vědy s premiérem Janem Fischerem o současných problémech s financováním české vědy. Předseda vlády, který schůzky s vědci původně inicioval a účast přislíbil, nakonec nedorazil. Místo toho poslal předsedovi Akademie věd dopis, z něhož vyplynulo, že nepřišel na protest proti protestům vědců.

Místo něj se dostavila ministryně školství Miroslava Kopicová, která se však brzy omluvila s tím, že už má jiný program, a odešla. Po ní jednání, probíhající v budově Akademie věd, znechuceně opustila i část vědců.

Nemůžete jednat a současně křičet, že vraždíme vědu

"S vládou i se mnou osobně je možné věcně jednat, nebo lze demonstrovat a křičet, že vláda vraždí českou vědu. Každopádně není možné činit oboje současně," napsal premiér předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi a požádal jej, aby se od nátlakových akcí distancoval.

"Já tyto akce neorganizuji, i když jejich účastníky chápu," řekl pak Drahoš zpravodaji Aktuálně.cz a nedokázal zastřít, že je vývojem konsternován.

Úbytek o desetinu je špatný, ale akceptovatelný

Pracovníci Akademie věd, včetně jejích známých představitelů avšak bez předsedy Drahoše, skutečně v minulých týdnech pořádala několik protestních akcí, zejména v hlavním městě. Kritizovali stav, že vláda v létě rozhodla o podstatném snížení rozpočtu Akademie.

Premiér Fischer vědcům: Dokud demonstrujete, nebudu s vámi jednat.
Premiér Fischer vědcům: Dokud demonstrujete, nebudu s vámi jednat. | Foto: Reuters

Podle původního plánu měla Akademie přijít v příštím roce o miliardu korun, tedy o pětinu rozpočtu, a v roce 2012 už o polovinu prostředků.

Po jednáních předsedy Akademie věd s premiérem pak vláda uvolnila pro Akademii půl miliardy korun na příští rok, což znamená, že se její rozpočet nakonec sníží o desetinu. Vláda rovněž naznačila, že ani v příštích letech by nemusely být škrty tak drastické, jak původně rozhodla.

Peníze ušetřené na Akademii věd mají být poskytnuty soukromým společnostem na rozvoj jejich vlastního, aplikovaného výzkumu, který je nyní v Česku zcela minimální.

"Pokud by rozpočet Akademie klesl o desetinu a takto zůstal i v dalších letech, je to pro nás nejhorší možná ještě akceptovatelná varianta," připustil Drahoš.

 

Právě se děje

Další zprávy