Při chemickém pokusu na táboře se popálili čtyři chlapci. Vybuchl jim technický líh

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2016 20:10
Popáleniny utrpěly čtyři děti ve věku od osmi do dvanácti let. V areálu tábora v Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku nedaleko Javorového vrchu se účastnily workshopu s chemickými pokusy, při němž vzplanul technický líh. "Dva chlapce přepravil do nemocnice vrtulník, dva sanitky. Všichni jsou nyní v péči lékařů ostravského popáleninového centra," řekl mluvčí záchranářů.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: ZZS Královéhradeckého kraje, p.o.

Ostrava - Čtyři chlapci ve věku osm až 12 let se v pátek odpoledne popálili na táboře v Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Při pokusu, který prováděli v rámci táborového programu v areálu tábora nedaleko Javorového vrchu vybuchl technický líh, informovali záchranáři.

Čtveřice se účastnila organizovaného workshopu, při kterém děti sledovaly chemické reakce. Při něm líh explodoval. Dvě děti mají středně těžká zranění v oblasti hlavy a nohou. "Další dva chlapci byli popáleni vážně, v rozsahu okolo 30 až 40 procent. Oheň jim zasáhl nohy, břicho a záda," informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

"Děti utrpěly popáleniny druhého a třetího stupně na 30 až 40 procentech povrchu těla. Velice trpěly bolestí. Prvořadým úkolem bylo tuto bolest zmírnit," uvedl člen Horské služby Beskydy Marcel Svoboda, který se na místo dostal jako první záchranář. Nejdříve začal s pokrýváním nejhůře zasažených částí těl sterilními obvazy. Poté navigoval vrtulník letecké záchranné služby k přistání.

Událostí se zabývá i policie. Mluvčí frýdecko-místecké policie Lenka Sikorová řekla, že policie zahájila úkony pro podezření ze spáchání trestného činu těžkého ublížení na zdraví. Dosud nebyl nikdo obviněn.

Mluvčí záchranářů dodal, že v době zásahu byli všichni čtyři táborníci při vědomí a se záchranáři komunikovali. "Dva chlapce přepravil do nemocnice vrtulník, dva sanitky. Všichni jsou nyní v péči lékařů ostravského popáleninového centra," řekl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy