Při chemickém pokusu na táboře se popálili čtyři chlapci. Vybuchl jim technický líh

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2016 20:10
Popáleniny utrpěly čtyři děti ve věku od osmi do dvanácti let. V areálu tábora v Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku nedaleko Javorového vrchu se účastnily workshopu s chemickými pokusy, při němž vzplanul technický líh. "Dva chlapce přepravil do nemocnice vrtulník, dva sanitky. Všichni jsou nyní v péči lékařů ostravského popáleninového centra," řekl mluvčí záchranářů.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: ZZS Královéhradeckého kraje, p.o.

Ostrava - Čtyři chlapci ve věku osm až 12 let se v pátek odpoledne popálili na táboře v Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Při pokusu, který prováděli v rámci táborového programu v areálu tábora nedaleko Javorového vrchu vybuchl technický líh, informovali záchranáři.

Čtveřice se účastnila organizovaného workshopu, při kterém děti sledovaly chemické reakce. Při něm líh explodoval. Dvě děti mají středně těžká zranění v oblasti hlavy a nohou. "Další dva chlapci byli popáleni vážně, v rozsahu okolo 30 až 40 procent. Oheň jim zasáhl nohy, břicho a záda," informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

"Děti utrpěly popáleniny druhého a třetího stupně na 30 až 40 procentech povrchu těla. Velice trpěly bolestí. Prvořadým úkolem bylo tuto bolest zmírnit," uvedl člen Horské služby Beskydy Marcel Svoboda, který se na místo dostal jako první záchranář. Nejdříve začal s pokrýváním nejhůře zasažených částí těl sterilními obvazy. Poté navigoval vrtulník letecké záchranné služby k přistání.

Událostí se zabývá i policie. Mluvčí frýdecko-místecké policie Lenka Sikorová řekla, že policie zahájila úkony pro podezření ze spáchání trestného činu těžkého ublížení na zdraví. Dosud nebyl nikdo obviněn.

Mluvčí záchranářů dodal, že v době zásahu byli všichni čtyři táborníci při vědomí a se záchranáři komunikovali. "Dva chlapce přepravil do nemocnice vrtulník, dva sanitky. Všichni jsou nyní v péči lékařů ostravského popáleninového centra," řekl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy