Který si vybrat? Armáda testuje u Olomouce nové pásové obrněnce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 5. 2021 13:29
Armádní zakázka za 52 miliard korun jde do finále. Tři vybrané firmy mají předložit své konečné nabídky na dodání 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) pro českou armádu. Ta mezitím už několik týdnů testuje nabízená vozidla ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Stroje předvedla i politikům a médiím.
Armádní zakázka za 52 miliard korun jde do finále. Pásová bojová vozidla pěchoty, z kterých vybírají, předvedli vojáci i před politiky a médii. | Video: Facebook/Ministerstvo obrany ČR

O zakázku se uchází švédská společnost BAE Systems se strojem CV90, německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělská společnost GDELS s obrněncem ASCOD.

Firmy na začátku května do České republiky poslaly prototypy vozidel, které nyní specialisté armády testují. Prověřit mají tři desítky požadavků, třeba balistickou a protiminovou ochranu nebo pohyblivost vozidel.

Technici tak třeba zaznamenávají rychlost přesunu na různých površích. Zjišťují, nakolik jsou dodané vzorky kompatibilní se systémy české armády. Vojáci vyzkoušeli i nastupování do vozidel "v plné polní", manipulaci s raněnými nebo třeba uskladnění munice, uvedla armáda. Zkoušky se budou konat do 6. června.

Armáda požaduje 210 vozidel v sedmi modifikacích. Většina bude sloužit jako BVP, která mají uvézt 11 vojáků, mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů. Další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy