Přesčasy dělají z lidí alkoholiky, varuje nová studie

Jakub Novák
9. 8. 2011 22:00
Novozélandští vědci ukazují na problémy spojené s překračováním běžné pracovní doby
Po dlouhé práci "jedno" jako křen... a zítra znovu... a znovu...
Po dlouhé práci "jedno" jako křen... a zítra znovu... a znovu... | Foto: Reuters

Christchurch - Pokud pracujete více než padesát hodin týdně, můžete si "přivodit" nejen vyšší plat a lepší pracovní postavení, ale i alkoholismus. Dokládá to nová studie novozélandské University of Otago.

Delší pracovní doba jde podle jejích autorů "ruku v ruce" s vyšším výskytem problémů s alkoholem, ať už se jedná o časté pití, nebo přímo závislost.

Ne více jak padesát

Lidé, kteří odpracovali padesát a více hodin za týden, trpěli problémy s alkoholem 1,8 až 3,3krát častěji než ti, co vůbec nepracovali. A 1,2 až 1,5krát častěji než ti, kteří pracovali třicet až čtyřicet devět hodin týdně. 

Platilo to jak pro ženy, tak pro muže.

Studie, která bude publikována v časopise Addiction, zkoumala tisíc lidí ve věku mezi 25 a 30 lety.

Jak je to u nás

Podle § 79 Zákoníku práce "délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit 40 hodin týdně". Češi přesto pracují více, v délce doby strávené v práci dokonce v EU patří k favoritům.

Kvůli práci často zanedbávají obědy (podle průzkumu, zadaného Evropskou komisí, v pracovní dny pravidelně obědvá jen asi každý druhý obyvatel České republiky) nebo jednoduše stráví v práci delší dobu. 

Třeba v roce 2008 jsme - se 42,2 odpracovanými hodinami týdně - okupovali v Evropě první příčku v počtu odpracovaných hodin.

Jádro pudla?

Možná i to je jedním z důvodů, proč Češi obsazují první pozice také v další, nepříliš lichotivé, kategorii - největším množství vypitého alkoholu na osobu (16,5 litru čistého alkoholu) za rok.

Rizikovým nebo škodlivým způsobem u nás pije alkohol asi pětina dospělých, tedy více než 1,3 milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy