Předkové člověka čelili útokům ptáků

rst, ČTK
14. 1. 2006 13:11
Johannesburg - Předkové člověka se stávali kořistí ptáků. K tomuto zjištění dospěl americký antropolog po prozkoumání příčiny smrti opočlověka, který zahynul před téměř dvěma miliony let, uvedla agentura AP.

"Tento druh objevů nám umožňuje skutečný pohled do někdejších životů předků člověka, do světa, v němž žili, a na věci, jichž se obávali," zdůraznil americký paleoantropolog Lee Berger z univerzity Witwatersrand v jihoafrickém Johannesburgu.

Závěry výzkumu zveřejnil více než 80 let po nálezu ostatků pravděpodobného předka člověka známého jako dítě Taung. Objev dítěte Taunga v roce 1924 vedl k pátrání po původu člověka v Africe místo v Asii či Evropě, jak nabízely dřívější teorie.#reklama

Badatelé považují fosílii opočlověka Australopitheka africana za důkaz "ztraceného článku" v evoluci člověka. Vědci se domnívali, že Taunga zabil leopard nebo šavlozubá šelma, před deseti lety ale Berger společně se svým vědeckým kolegou Ronem Clarkem teorii opravili o tvrzení, že oním dávným lovcem byl veliký dravý pták.

Orli probodnou lebku

Opřeli se o zjištění, že většinu ostatních fosílií na stejném místě tvoří malé opice, jejichž rány nasvědčují, že je zabil dravý pták. Ještě nedávno nebyli schopni oba vědci ukázat poškození na Taungově lebce, jež by mohlo pocházet od útoku ptáka.

Berger však před pěti měsíci narazil na studii z univerzity v americkém Ohiu o loveckých schopnostech dnešních orlů v západní Africe, kteří se podle předpokladů podobají dravým ptákům z Taungovy doby.

Orli jsou schopni se vrhnout střemhlav dolů, probodnout opičí lebku zadním drápem a pak se vznášet ve vzduchu a čekat, až jejich kořist skoná, než jí pak lebku rozervou.

Průzkum pozůstatků tisíců opic představuje vzorec ran způsobených ptáky včetně otvorů a drápanců za očními důlky. Berger se pak vrátil k Taungově lebce a nalezl stopy po seknutí drápy i za jeho očními důlky.

Podle něho si žádný z badatelů, kteří desítky let diskutovali o způsobu, jakým dítě zemřelo, předtím poškození oční jamky nevšiml. Předek člověka tedy musel pro své přežití odolávat nejen útoku lovců na zemi, ale i ze vzduchu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy