Situace se může dál zhoršovat, Světová zdravotnická organizace (WHO) označila vypuknutí prasečí chřipky za mimořádnou událost mezinárodního významu a varovala před pandemií.
Vyzvala všechny státy, aby sledovaly výskyt případů chřipkových onemocnění na svém území.
Evropská komise oznámila, že v žádné ze zemí EU se zatím prasečí chřipka neobjevila. Bruselská exekutiva přesto ujistila, že vývoj v Mexiku pečlivě sleduje.
Podle WHO choroba v Mexiku zabila už 81 lidí a zhruba 1300 jich je nakažených, nemocní jsou i v USA.
První případy onemocnění se objevily na Novém Zélandu. Chřipku tam podle oznámení ministerstva zdravotnictví má deset studentů, kteří se vrátili z Mexika. Že se tam nakazili právě prasečí chřipkou, je podle ministra pravděpodobné.
Americké úřady potvrdily již 18 případů nákazy prasečí chřipkou v USA. Testy prokázaly nebezpečný virus A/H1N1 u osmi školáků v New Yorku, u dalších dvou lidí v americkém státě Kansas, jeden případ byl zaznamenán v Kalifornii.
Na jihu USA u mexických hranic zdravotníci už dřív zaznamenali osm pacientů, nakažených tímto smrtícím virem.
Dosud málo známý a prozkoumaný vir prasečí chřipky A/H1N1 doslova paralyzoval život v Mexiku a šíří se do Spojených států.
Guvernér státu New York David Paterson v průběhu soboty uvedl, že pro New York objednal 1500 kusů očkovací vakcíny Tamiflu.
Nemoc přenosná i mezi lidmi
Virus pochází z vepřů, ale je přenosný i z člověka na člověka. Mexická vláda proto uzavřela všechny školy a kina v metropoli a jejím okolí.
Fotbalové zápasy se hrají bez diváků, bary a restaurace zejí prázdnotou. Mimo provoz jsou muzea a výstavy.
Policie v ulicích rozdává roušky. "Plně si uvědomujeme, jak vážnému problému čelíme," prohlásil mexický prezident Felipe Calderón.
Podle něj zemi hrozí pandemie, ale zatím má stát dost sil, aby jí předešel. To potvrdila i Světová zdravotnická organizace.