Prague scraps library project admired abroad

CzechNews
17. 12. 2008 8:00
Bold project by Jan Kaplický is shelved by right-wing town hall
A cafe on top floor was to overlook the city centre.
A cafe on top floor was to overlook the city centre. | Foto: Future Systems

Praha - While many Prague officials fiercely oppose Czech-born architect Jan Kaplický's blob design for a new National Library and give it derogatory nicknames such as "sputum" or "phlegm", abroad it is receiving admiration and envy.

"It is a beautiful, progressive and innovative project. I hope you will support it," wrote Richard Rogers, a prominent British architect, to Prague Mayor Pavel Bém, one of the project's opponents.

"A fantastic project," said another admirer, French architect Dominique Perrault, while signing a petition to support the realization of the project.

Bohdana Stoklasová, one of the National Library directors and a major supporter of Kaplický's design, says she has recently visited a number of libraries around the world to give a speech about the project.

Yet, Prague Assembly, dominated by the right-wing Civic Democrats (ODS) last week voted to shelve what was to be the single most important gem of modern architecture in the Czech Republic.

Czech critics stay on surface

"While domestic discussion has been almost exclusively about the building's external appearance and whether someone likes it or not, what sparked a huge interest abroad was mainly its internal arrangement and functionality," says Stoklasová.

The collections would be located underground and in stacks accessible from study rooms on several floors. Kaplický designed the library in a way that a street would be cutting through the its ground level and there would be a cafe on the top floor overlooking Prague's panorama.

"The so-called sandwich construction would make it easy to adapt the layout to any future changes in collection sizes by downsizing or expanding individual zones of the library," says Stoklasová.

A planned library in Edinburgh was to be built according to a similar principle. "At a recent conference the library director kept telling me that it [Kaplický's design] is a miracle. He totally fell for it," says Stoklasová.

She has received requests to come and lecture about Kaplický's project from cities that want to modernise their libraries, including Canberra. The National Library design was also well received at a librarians' congress in Quebec.

"When I look at the design of your library, I feel the architect paid a good attention to what a library needs. All those things that a library should inside," said Deborah Jacobs, director of a unique library in Seattle.

Wait for next elections

Kaplický himself has no intentions to build his library in another city. He has designed it specifically for its intended location, Prague's Letná park. He still believes that his vision will materialize.

"The library will stand in Letná, I only don't know when. The Czech Republic is a free country and there will be elections," Kaplický has recently said in an interview for Aktuálně.cz.

Current politicians show little will to build the new National Library in Prague. Opposition Social Democrat leader Jiří Paroubek plans to use the stalled project as a campaign topic before the next general elections.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Prezident Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy