Praha ho nechce, svět má ale o Kaplického blob zájem

Kateřina Eliášová
16. 12. 2008 17:48
Inspiruje se Edinburgh nebo Canberra
Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems

Praha - Zatímco se politici pražské ODS a další odpůrci stavby nové národní knihovny předhánějí ve vymýšlení přezdívek pro návrh architekta Jana Kaplického, ve světě sklízí jeho projekt obdiv.

"Je to nádherný, progresivní a inovativní projekt. Věřím, že jej budete podporovat," napsal například významný britský architekt Richard Rogers primátorovi Pavlu Bémovi, jehož straničtí kolegové mají pro Kaplického dílo slova jako sputuum nebo chrchel.

"Fantastický projekt," přidal další kompliment francouzský architekt Dominique Perrault, když podepisoval petici na podporu knihovny.

Ředitelka novodobých fondů Národní knihovny Bohdana Stoklasová, jeden z hlavních domácích zastánců stavby, pak Aktuálně.cz vyjmenovala několik světových knihoven, do kterých teď o Kaplického knihovně jezdí přednášet.

Bez ohledu na to minulý týden zastupitelé projekt Kaplického knihovny pro hlavní město zastavili. Místo knihovny zůstane na Letné park, rozhodli.

Zájem o "střeva"

Bohdana Stoklasová říká, že v cizině vzbudilo zájem především uspořádání knihovny.

"Zatímco u nás se diskutovalo téměř výhradně jen o tom, jak ta knihovna vypadá, v rovině líbí-nelíbí, a strašně málo se diskutovalo, jak je ta knihovna uspořádána zevniř, tak v zahraničí vzbudila obrovský zájem právě kvůli své funkcionalitě," uvedla Stoklasová.

Vedle fondů umístěných pod zemí a vedle studoven, které jsou v několika patrech, Kaplický nakreslil do knihovny ulici, která budovu v přízemí protíná, a také kavárnu v samém vrcholu knihovny s výhledem na panorama Prahy.

"Nad sebou jsou narovnána patra, ne obří atria. Takzvaná sendvičová konstrukce umožňuje dobře reagovat na jakýkoliv vývoj, zmenšovat či rozšiřovat jednotlivé zóny knihovny," popsala výhody Kaplického návrhu Stoklasová.

Napříč kontinenty

Podle tohoto principu chtěli stavět například v Edinburghu.

Tam by nejraději celý Kaplického projekt přenesli. Teď se jim ovšem změnilo zadání. "Na nedávné konferenci za mnou ředitel tamní knihovny neustále chodil a říkal, že to je zázrak. Úplně se do toho zamiloval,"  uvedla Stoklasová.

Žádost o její přednášky o Kaplického návrhu chodí i z měst, kde chtějí knihovny rekonstruovat, jako například v australské Canbeře. Úspěch zaznamenala Národní knihovna na knihovnickém kongresu v kanandském Quebecu.

"Když se dívám na plány vaší knihovny, myslím, že architekt se dobře věnoval tomu, co knihovna potřebuje. Všemu tomu, co by knihovna měla být vevnitř," pochválila Kaplického Deborah Jacobs, ředitelka unikátní knihovny v Seattlu.

Kaplický věří

Sám Kaplický svůj projekt zatím nikam jinam než do Prahy umístit nechce, nakreslil jej přímo pro Letnou.

A věří, že "jeho knihovna" v Praze přeci jen stát bude. "Knihovna na Letné  stát bude, jen nevím kdy. Česko je svobodná země, budou volby," uvedl před časem pro Aktuálně.cz Kaplický.

Vůle současných politiků postavit v Praze novou budovu Národní knihovny, je ale minimální. Kaplického blob jako předvolební téma chce pro sněmovní volby použít šéf socialistů Jiří Paroubek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy