Praha ho nechce, svět má ale o Kaplického blob zájem

Kateřina Eliášová
16. 12. 2008 17:48
Inspiruje se Edinburgh nebo Canberra
Detail knihovny.
Detail knihovny. | Foto: Future Systems

Praha - Zatímco se politici pražské ODS a další odpůrci stavby nové národní knihovny předhánějí ve vymýšlení přezdívek pro návrh architekta Jana Kaplického, ve světě sklízí jeho projekt obdiv.

"Je to nádherný, progresivní a inovativní projekt. Věřím, že jej budete podporovat," napsal například významný britský architekt Richard Rogers primátorovi Pavlu Bémovi, jehož straničtí kolegové mají pro Kaplického dílo slova jako sputuum nebo chrchel.

"Fantastický projekt," přidal další kompliment francouzský architekt Dominique Perrault, když podepisoval petici na podporu knihovny.

Ředitelka novodobých fondů Národní knihovny Bohdana Stoklasová, jeden z hlavních domácích zastánců stavby, pak Aktuálně.cz vyjmenovala několik světových knihoven, do kterých teď o Kaplického knihovně jezdí přednášet.

Bez ohledu na to minulý týden zastupitelé projekt Kaplického knihovny pro hlavní město zastavili. Místo knihovny zůstane na Letné park, rozhodli.

Zájem o "střeva"

Bohdana Stoklasová říká, že v cizině vzbudilo zájem především uspořádání knihovny.

"Zatímco u nás se diskutovalo téměř výhradně jen o tom, jak ta knihovna vypadá, v rovině líbí-nelíbí, a strašně málo se diskutovalo, jak je ta knihovna uspořádána zevniř, tak v zahraničí vzbudila obrovský zájem právě kvůli své funkcionalitě," uvedla Stoklasová.

Vedle fondů umístěných pod zemí a vedle studoven, které jsou v několika patrech, Kaplický nakreslil do knihovny ulici, která budovu v přízemí protíná, a také kavárnu v samém vrcholu knihovny s výhledem na panorama Prahy.

"Nad sebou jsou narovnána patra, ne obří atria. Takzvaná sendvičová konstrukce umožňuje dobře reagovat na jakýkoliv vývoj, zmenšovat či rozšiřovat jednotlivé zóny knihovny," popsala výhody Kaplického návrhu Stoklasová.

Napříč kontinenty

Podle tohoto principu chtěli stavět například v Edinburghu.

Tam by nejraději celý Kaplického projekt přenesli. Teď se jim ovšem změnilo zadání. "Na nedávné konferenci za mnou ředitel tamní knihovny neustále chodil a říkal, že to je zázrak. Úplně se do toho zamiloval,"  uvedla Stoklasová.

Žádost o její přednášky o Kaplického návrhu chodí i z měst, kde chtějí knihovny rekonstruovat, jako například v australské Canbeře. Úspěch zaznamenala Národní knihovna na knihovnickém kongresu v kanandském Quebecu.

"Když se dívám na plány vaší knihovny, myslím, že architekt se dobře věnoval tomu, co knihovna potřebuje. Všemu tomu, co by knihovna měla být vevnitř," pochválila Kaplického Deborah Jacobs, ředitelka unikátní knihovny v Seattlu.

Kaplický věří

Sám Kaplický svůj projekt zatím nikam jinam než do Prahy umístit nechce, nakreslil jej přímo pro Letnou.

A věří, že "jeho knihovna" v Praze přeci jen stát bude. "Knihovna na Letné  stát bude, jen nevím kdy. Česko je svobodná země, budou volby," uvedl před časem pro Aktuálně.cz Kaplický.

Vůle současných politiků postavit v Praze novou budovu Národní knihovny, je ale minimální. Kaplického blob jako předvolební téma chce pro sněmovní volby použít šéf socialistů Jiří Paroubek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Olympionička Fišerová zahájila sezonu slalomářského SP bronzem

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila třetí místo v úvodním závodu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy