Potvrzeno: hranice padnou ještě před Štědrým dnem

Blahoslav Hruška
8. 11. 2007 16:45
Prověřte si své znalosti o Schengenu v TESTU
Nového šéfa policie představil na tiskové konferenci Ministr vnitra - Ivan Langer
Nového šéfa policie představil na tiskové konferenci Ministr vnitra - Ivan Langer | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brusel - Již tři dny před Štědrým dnem nepoznáme, kudy přesně vede hranice k našim sousedům. Nejen do Německa, ale i do Polska, Rakouska a Slovenska tak projedeme, aniž bychom museli sundat nohu z plynu.

K 21. prosinci totiž Česko definitivně spolu s dalšími osmi státy předposlední vlny rozšíření EU (stranou zatím zůstává jen Kypr) vstoupí do schengenského prostoru. Dnes se na tom v Bruselu dohodli ministři vnitra a spravedlnosti.

Formálně ještě krok musí odsouhlasit Rada EU a Evropský parlament, to však bude jen pouhá politická formalita.

Víte, co je to Schengen a co nás vlastně po 21. prosinci čeká? Podívejte se na náš test.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 1 hodinou

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy