reklama
 
 

Podezřelý z útoku na Židy v Bruselu zadržen ve Francii

Aktualizováno 1. 6. 2014 14:20
Policie se domnívá, že byl v loni v Sýrii, kde bojoval po boku islamistů proti syrským jednotkám.

Paříž - Francouzská policie zadržela v pátek v Marseille na jihu Francie muže podezřelého z útoku v bruselském židovském muzeu, kde minulý víkend zahynuli čtyři lidé.

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Podle nich jde o Francouze, který loni bojoval s islamisty v Sýrii.

Tyto zdroje uvedly, že devětadvacetiletý Francouz Mehdi Nemmouche měl u sebe při zatčení samopal Kalešnikov a revolver s municí stejného typu, jaký byl použit při útoku v Bruselu. Útočník v Bruselu měl také stejný samopal.

Policie se domnívá, že Nemmouche byl v loni v Sýrii, kde bojoval po boku islamistů proti syrským jednotkám.

Podezřelý, který pochází ze severofrancouzského Roubaix, je nyní ve vazbě a je v souvislosti s útokem v Bruselu května obviněn z vraždy a pokusu o vraždu.

Útok vyvolal vlnu pobouření v Belgii i v zahraničí. Při útoku přišli o život izraelští manželé, kteří přijeli do Bruselu jako turisté, a Francouzka, která v muzeu pracovala jako dobrovolnice. Čtvrtým zabitým je mladý Belgičan, který byl v muzeu také zaměstnaný.

Nemmouche zadrželi francouzští celníci na autobusovém nádraží Saint-Charles ? Marseille. Byl v autokaru, který jel na lince z Amsterodamu a Bruselu.

Belgická policie po útoku zveřejnila záběry z bezpečnostních kamer. Bylo na nich vidět, jak se útočník blíží k muzeu, vstupuje do budovy a v hale několikrát vystřelí ze samopalu typu Kalašnikov, který vytáhl z černé tašky. Tvář částečně zakrývaly brýle a tmavá sportovní čepice. Podobnou čepici francouzští policisté nalezli v Nemmoucheových zavazadlech.

autor: ČTK | 1. 6. 2014 9:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama