Extrémní bouřky s nárazovým větrem zasáhly Česko, v Německu se objevila tři tornáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2022 17:01
Česko zasáhly v pátek večer a v noci na sobotu bouřky provázené silným větrem, deštěm a místy kroupami. Nejsilněji foukalo na západě Čech, na stanici Plzeň-Mikulka naměřili meteorologové poryv o rychlosti až 125 kilometrů v hodině. Počasí přidělalo práci hasičům. V Německu si silná bouře vyžádala jeden lidský život. Meteorologická služba tam zpozorovala i tři tornáda.
Pražští hasiči odstraňují následky bouřky.
Pražští hasiči odstraňují následky bouřky. | Foto: Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy

Bouřky provázené silným větrem zasáhly v pátek večer severozápad a střed Čech. Před půlnocí se přesunuly na střední a jižní Moravu. Zejména na západě Čech meteorologové zaznamenali velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Maximální změřený náraz byl na stanici Plzeň-Mikulka, kde foukal vítr o rychlosti 125 kilometrů v hodině. Poryv s vyšší než stokilometrovou rychlostí ale zaznamenali například i v Neumětelech na Berounsku.

Pražští hasiči odstraňují následky bouřky.
Pražští hasiči odstraňují následky bouřky. | Foto: Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy

Kromě silného větru byly bouřky na některých místech provázené i kroupami. Na Karlovarsku měly podle předběžného hodnocení meteorologů zřejmě průměr i kolem dvou centimetrů.

V důsledku silných nočních bouřek bylo dnes ráno v Česku bez elektřiny přibližně 14 tisíc odběrných míst. Nejvíce poruch energetici evidovali ve středních Čechách a Plzeňském kraji, a to 8500, respektive 3500.

Odstraňování následků silného větru přidělalo práci hasičům. Jen na severu Čech vyjížděli v pátek večer a během sobotní noci kvůli silným bouřkám k více než 96 událostem. Nejvíce zasahovali na Lounsku, Litoměřicku a Českolipsku.

Hasiči hlavně odstraňovali spadané stromy přes komunikace a železniční tratě. "Z důvodu popadaných stromů na železniční trať dochází ke zpožděním v rámci celé vlakové sítě Libereckého kraje," upozornili dnes dopoledne na Twitteru zástupci Integrované dopravy Libereckého kraje.

Ve Středočeském kraji měli hasiči od pátečních 21:00 do sobotního rána 333 výjezdů souvisejících s počasím. Nejčastěji museli zasahovat na Benešovsku a v okolí Prahy. V Lužné u Rakovníka hořel v pátek po 20:00 po úderu blesku dům, předběžný odhad škody je čtyři miliony korun.

V hlavním městě si větrné počasí vyžádalo zhruba stovku zásahů hasičů. Vítr mimo jiné poškodil několik stanů a oplocení stanového městečka v pražské Troji, kde je ubytovaná část uprchlíků z Ukrajiny. Hasičům se ještě v noci podařilo provoz tábora plně obnovit.

V Královéhradeckém kraji noční bouře lámala stromy a poškodila několik aut. Hasiči měli v kraji do sobotního rána 124 výjezdů. V několika případech stromy spadly na auta, nikdo ale nebyl zraněn.

Bez zranění se obešel i požár v obci Srch u Pardubic. V noci tam blesk zasáhl karavan, ve kterém následně vybuchla propanbutanová bomba. V celém Pardubickém kraji měli hasiči kvůli bouřce do sobotního rána přes 90 výjezdů.

Největší část zásahů tvořilo odklízení stromů popadaných na silnice a také na zaparkovaná auta. Hasiči ale také zachraňovali slepice v odchovně v Opatovicích nad Labem na Pardubicku. Kvůli bouři tam vypadla klimatizace a hrozilo přehřátí zvířat. Hasiči proto ve třech halách napojili ventilátory na elektrocentrály a v chodu je udrželi celou noc.

V Německu si bouřka vyžádala lidský život

Silné bouře, které v pátek zasáhly části Německa a vyžádaly si desítky zraněných a jeden lidský život, provázela nejméně tři tornáda. "Tři můžeme potvrdit," sdělil podle agentury DPA mluvčí meteorologů. Podle něj se tornáda vyskytla ve městech Paderborn, Lippstadt a ve čtvrti města Höxteru Lütmarsen, která byla přírodním živlem nejhůře zasažena.

Silné bouřky s lijáky a prudkými větrnými poryvy způsobily v některých částech Německa vážné škody. Zasažena byla především nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Jen v Paderbornu bylo podle policie zraněno 43 lidí, desítka z nich vážně. Mnoho budov utrpělo škody zejména v průmyslové oblasti města.

Lidi zranily mimo jiné střešní tašky a padající stromy. Třináct osob v Paderbornu bylo zraněno těžce, přičemž jedna žena je ještě ohrožena na životě. Místní policejní ředitel Ulrich Ettler řekl, že je v péči bielefeldské nemocnice a byla ještě v noci operována. "Je na tom trochu lépe, ale stále je ohrožena na životě," řekl Ettler.

Rammstein kvůli bouři přerušili koncert

V Severním Porýní-Vestfálsku bylo v terénu za uplynulých 48 hodin více než 7500 příslušníků zásahových jednotek, uvedl zemský ministr vnitra Herbert Reul. "Z rozsahu zkázy, kterou za sebou nechala tornáda v Lippstadtu a Paderbornu, jsem smutný," dodal Reul.

Značné problémy bouřková fronta Emmelinde způsobila na více místech Německa. Mimo jiné policie ráno potvrdila informaci o úmrtí jednoho člověka v Porýní-Falci. V obci Wittgert se 38letý muž smrtelně zranil na hlavě, když vstoupil do zatopeného sklepa a po zásahu elektrickým proudem upadl.

V Lipsku musela svůj venkovní koncert se 40 tisíci diváky přerušit kapela Rammstein. Po 15 minutách se mohli fanoušci vrátit, ale mnozí z nich byli skrz naskrz promoklí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy