Vánoce na blátě? První předpověď počasí na zbytek roku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 12. 2014 15:15
Nejteplejší období od 8. prosince do 4. ledna evidují statistiky v roce 1988, naopak nejchladněji bylo v roce 1997.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Počasí v následujících čtyřech týdnech bude nadále teplotně průměrné. Pod nulu by se denní teploty mohly dostat v polovině prosince. Mrznout přes den by mohlo i kolem Vánoc, které ale pravděpodobně budou v nižších polohách bez sněhu. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

„Po posledním listopadovém a prvním prosincovém týdnu, které byly teplotně průměrné až slabě nadprůměrné, budou mít podobný charakter teplot i následující čtyři týdny. Přitom neočekáváme výrazné teplotní výkyvy a teplota by se po celý prosinec měla udržovat kolem dlouhodobého průměru,“ uvádí předpověď. Dlouhodobý průměr pro následující období je minus 0,8 stupně Celsia.

Při těchto teplotách je zatím podle meteorologů předčasné hovořit o tom, zda budou Vánoce na blátě nebo na sněhu. Bude to záviset na konkrétní meteorologické situaci v době před a během svátků. V nižších polohách se nicméně podle nich jeví jako pravděpodobnější Vánoce spíše na blátě. Srážkově by měly být následující čtyři týdny podprůměrné až průměrné.

Nejteplejší období od 8. prosince do 4. ledna evidují statistiky v roce 1988, kdy průměrná teplota dosáhla 2,7 stupně. Naopak nejchladněji bylo v roce 1997, kdy průměrná teplota činila minus 6,2 stupně.

Průměrný úhrn srážek v tomto období je 46 milimetrů. Rekordně vysoký byl v roce 1987, naopak nejnižší v roce 1973.

V příštím týdnu by se mohly maximální denní teploty vyšplhat k šesti stupňům, ke konci týdne až k osmi. Na horách by mohlo sněžit, v nižších polohách meteorologové očekávají spíše déšť. V noci by ale rtuť teploměru mohla spadnout k minus čtyřem stupňům. Postupně by mělo ještě přituhnout a na přelomu roku by v noci mělo být až kolem minus deseti stupňů Celsia.

 

Právě se děje

Další zprávy