Tropy v Česku nekončí. Rekordy padaly na většině stanic

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2015 19:14
Nejtepleji z celé země bylo v Lučině na Frýdecko-Místecku, kde měli 36,3 stupně Celsia. Teplotní rekordy budou padat i v pondělí.
Na jihu Čech v neděli padaly teplotní rekordy. Maxima byla překonána ve všech meteorologických stanicích.
Na jihu Čech v neděli padaly teplotní rekordy. Maxima byla překonána ve všech meteorologických stanicích. | Foto: Reuters

Praha - Teplotní rekordy v neděli padly na 106 ze 138 stanic, které sledují počasí více než 30 let. Nejtepleji z celé země bylo v Lučině na Frýdecko-Místecku, kde měli 36,3 stupně Celsia. Před 13 lety tam naměřili 33,6 stupně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ve Staňkově ukázal teploměr 35,9 stupně Celsia, čímž byl původní rekord z roku 1990 překonán o rovných pět stupňů. Vedro zažili i v Písku, kde naměřili 35,7 stupně. Teploty 35 stupňů a více zažili dnes lidé také ve Vráži u Písku, Stříbře, Brodu nad Dyjí a v Českých Budějovicích-Rožnově.

V Praze padly rekordech na všech stanicích, výjimkou je Klementinum, odkud přicházejí údaje až později večer. Například na Karlově dnes rtuť teploměru vystoupala na 34,9 stupně, zatímco předchozí maximum z roku 1942 bylo 33,4 stupně.

Podle meteorologů by teplotní rekordy mohly být překonány i v pondělí. Na části území vydrží horké počasí ještě první školní den, ve středu ale teploty v celé republice spadnou až o deset stupňů. Letošní léto patří k nejteplejším a zároveň nejsušším v dosavadní historii měření v českých zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy