Ráno na ledu, večer na blátě. Na Štědrý den bude i deset stupňů, sníh jen na horách

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2021 11:38
V Česku zažijí bílé Vánoce jen lidé na horách, meteorologové ale i tam očekávají oblevu. Do Česka dorazí na Štědrý den oteplení, odpoledne mohou teploty vystoupat až k deseti stupňům Celsia. Během dne bude také pršet. Ráno se ale ještě může tvořit ledovka. Zaprší i na Boží hod a na Štěpána. Pro oblast kolem Jeseníků platí do pátečního večera výstraha před silným větrem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Ráno na ledu, večer na blátě. Veškeré předpoklady potvrzují, že ani letos se bílých Vánoc s výjimkou hor nedočkáme. Za teplou frontou, která začne přecházet přes naše území k východu v noci na pátek, dorazí velmi teplý vzduch od jihozápadu," uvedli meteorologové. Od jihozápadu bude v noci nejdříve sněžit, později pršet na promrzlou zem, a bude se tak vytvářet nebezpečná ledovka.

V noci na Štědrý den platí výstraha před ledovkou pro celé území, dopoledne pak do 10:00 potrvá pro Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. 

Foukat bude na Štědrý den nejvíce v oblasti Jeseníků, meteorologové tam očekávají silný vítr s nárazy nad 65 kilometrů v hodině. Výstraha platí v Olomouckém kraji pro okolí Jeseníku a Šumperku a v Moravskoslezském kraji pro regiony Bruntál, Krnov, Opava, Rýmařov a Vítkov.

Kombinace vysokých teplot, dešťových srážek a teplého větru bude podle meteorologů příčinou výrazné oblevy i na horách. Sníh bude odtávat nejrychleji na Šumavě. "I přes výrazný úbytek sněhu, předpokládáme, že se udrží. Severní hory budou oblevou postiženy také, ale v menším měřítku. Večer v nejvyšších polohách bude dokonce sněžit," uvedl Český hydrometeorologický úřad.

Severní hory a nejvyšší polohy Šumavy tak letos podle meteorologů zůstanou jedinými místy, kde budou moci lidé prožít kouzlo bílého Štědrého večera.

Občasný déšť očekávají meteorologové i o víkendu. Na Boží hod se ale od severu bude zase přechodně ochlazovat a déšť bude přecházet na řadě míst do sněžení. Změny počasí tak budou v příštích dnech připomínat jízdu na horské dráze, uzavřeli meteorologové.

 

Právě se děje

Další zprávy